FANDOM


Disambiguation Artykuł dotyczy miecza. Jeśli szukasz słowa z pradawnej mowy, sprawdź Zar'roc (słowo).
EragonikonaNajstarszyikonaBrisingrikonaDziedzictwoikona

Zar'roc ("Nieszczęście" w pradawnej mowie) − miecz Smoczego Jeźdźca wykuty dla Morzana, jednego z Zaprzysiężonych, choć w swojej historii był użytkowany przez kilku Jeźdźców, w tym Eragona. Miecz został odebrany Morzanowi przez Broma podczas ich pojedynku, i stary bajarz przez wiele lat po śmierci Zaprzysiężonego trzymał miecz u siebie. Następnie przekazał go Eragonowi wkrótce po tym, jak chłopak sam stał się Jeźdźcem. Ostatecznie Zar'roc trafił w ręce Murtagha, który odebrał go Eragonowi podczas bitwy na Płonących Równinach.

Imię

Imię miecza, oznaczające "nieszczęście", było symboliczne i oddawało charakter czynów dokonywanych z jego wykorzystaniem, mieczem tym bowiem zgładzono wiele smoków i ich Jeźdźców podczas Upadku.

Podczas pojedynku Eragona z Murtaghiem na Płonących Równinach ten drugi zażądał miecza jako jego prawowity dziedzic, nie tylko jako najstarszy syn Morzana (Murtagh wierzył, że Eragon jest jego rodzonym bratem), lecz także jako Jeździec Ciernia; Murtagh stwierdził wówczas, że "nieszczęście" i "cierń" stanowią idealne połączenie.[1] Miecz rzeczywiście pasował lepiej do Murtagha, jako że barwa klingi Zar'roca odpowiadała barwie jego smoka.

Gdy Eragon wykuwał własny miecz, podczas wyboru imienia przeszło mu przez myśl, by swojej klindze nadać miano "Nadzieja", jako przeciwwagę dla "Nieszczęścia". Ostatecznie porzucił ten pomysł, jako że imię nie bardzo pasowało do śmiercionośnej broni.[2]

Wygląd

Zar'roc ma długość trzech i pół stopy. Rękojeść miecza zrobiona jest ze złota i owinięta srebrnym wypolerowanym drutem. Głowica Zar'roca ma kształt łzy i posiada nacięcia odsłaniające czerwony rubin wielkości kurzego jajka, w którym mogła być magazynowana energia. Nasadę miecza zdobi wygrawerowany magicznie symbol reprezentujący słowo "Zar'roc" w piśmie Liduen Kvaedhí.

Pochwa miecza ma barwę czerwonego wina. Jest gładka jak szkło i ozdobiona jedynie czarnym wytrawionym symbolem, tym samym co znajdujący się na mieczu. Do pochwy przymocowany jest skórzany pas z wielką klamrą.

Gdy Rhunön z pomocą Eragona wykuwała dla niego nową klingę, ten wspomniał, iż Zar'roc nie był stworzony do półtora ręcznych ciosów i rękojeść nie dawała pewnego oparcia. Zar'roc został zaprojektowany jako broń jednoręczna, jako że Morzan preferował taki styl walki - drugą ręką operował magią.

Historia

Podboje Morzana

Zar'roc, jak wszystkie miecze Jeźdźców, został wykuty przez elficką kowalkę Rhunön w Du Weldenvarden z odkrytej przez nią jasnostali. Równolegle z Zar'rokiem pracowała też nad mieczem dla Broma, Undbitrem. Były to jedne z ostatnich mieczy wykutych przez elfkę dla Jeźdźców, jako że później nastąpił Upadek, a sama kowalka złożyła przysięgę, zgodnie z którą zobowiązała się już nigdy nie stworzyć Jeździeckiego miecza.

Historia Zar'roca w rękach Morzana była bardzo krwawa. Z jego użyciem Zaprzysiężony u boku Galbatorixa dokonał mordu na wielu smokach i Jeźdźcach, przyczyniając się do niemal całkowitego wyginięcia rasy skrzydlatych stworzeń i upadku zakonu Jeźdźców. Przez to Zar'roc stał się symbolem zdrady i okrucieństwa. Ponadto, Morzan w czasie jednej z nocnych libacji zranił swojego syna Murtagha, ciskając miecz w jego stronę i trwale raniąc go w plecy.

Podczas pościgu Broma za Hefringiem doszło do starcia pomiędzy Bromem a Morzanem. Brom zwyciężył w pojedynku, zabijając Morzana i odbierając mu miecz.

W rękach Eragona Cieniobójcy

Brom przez wiele lat trzymał miecz u siebie i gdy odkrył, że Eragon został Jeźdźcem, przekazał mu Zar'roca. Chłopak przyzwyczaił się do miecza, którym przez długi czas uczył się walczyć od podstaw, i uczynił z niego swój oręż. Miecz posłużył mu m.in. w starciu z Durzą w Gil'eadzie. Po tym, jak poznał Murtagha, towarzysz rozpoznał w klindze miecz, którym wiele lat wcześniej zranił go ojciec.

Gdy Eragon dotarł do Tronjheimu, miecz spowodował, że krasnoludy niechętnie mu zaufały, znały bowiem niechlubną historię Zar'roca. Ajihad poradził Eragonowi, by nie nosił broni na widoku, by nie wzbudzać jeszcze większej niechęci. Krasnoludzki król Hrothgar uznał z kolei, że może swoimi czynami Eragon zatrze niechlubną przeszłość Zar'roca dokonując nowych, dobrych czynów. Tak też się stało, walcząc Zar'rokiem Eragon bowiem przyczynił się do pokonania armii urgali, które zaatakowały Farthen Dûr. Podczas bitwy pokonał też Cienia Durzę, czym uwolnił Vardenów od potężnego zagrożenia i zyskał miano Cieniobójcy.[3]

W rękach Murtagha

Eragon korzystał z Zar'roca przez kolejne miesiące, do czasu bitwy na Płonących Równinach. Podczas bitwy stanął do pojedynku z Murtaghiem, który w międzyczasie sam stał się Smoczym Jeźdźcem, związanym ze smokiem Cierniem. Murtagh domagał się od Eragona zwrócenia Zar'roca jemu jako starszemu synowi Morzana, myślał on bowiem wówczas, że są rodzonymi braćmi. Co więcej, podczas tego pojedynku Murtagh zranił przeciwnika Zar'rokiem, co szczególnie dotknęło Eragona, jako że do tej pory sam był właścicielem klingi. Eragon niechętnie rozstał się z mieczem i przez długi czas boleśnie odczuwał brak stosownej broni Jeźdźca u swojego boku - dopóki nie wykuł własnego miecza, Brisingra.[4]

Murtagh kontynuował niechlubną historię Zar'roca, walcząc u boku Galbatorixa przeciwko Vardenom i ostatnim pozostałym przy życiu Jeźdźcom i smokom. Podczas bitwy pod Gil'eadem chłopak walczył Zar'rokiem przeciwko Naeglingowi, klindze Oromisa. Po tym, jak Galbatorix przejął kontrolę nad ciałem Murtagha, śmiertelnie ranił starego elfa Zar'rokiem, zabijając tym samym ostatniego ze starszych przedstawicieli zakonu Jeźdźców.[5]

Murtagh pozostał w posiadaniu Zar'roca, gdy wojna z Galbatorixem dobiegła końca, a on sam wraz z Cierniem udali się na narzucone samym sobie wygnanie.[6]

Ciekawostki

  • Pomiędzy książką a filmem (i bazowaną na nim grą) istnieje wiele różnic. W filmie bowiem Zar'roc ma niebieski klejnot (szafir) na rękojeści zamiast czerwonego rubinu, nie jest zdobiony właściwym sobie symbolem, rękojeść jest owinięta skórą zamiast srebrem, zaś pochwa, zamiast czerwonej, jest czarna.
    • W filmie to Brom najczęściej walczy Zar'rokiem, podczas gdy w książce podarował miecz Eragonowi już na początku ich wspólnej podróży.
  • Gdy Eragon spytał Broma o znaczenie imienia Zar'roca, mężczyzna odpowiedział, że nie wie. Nie wiadomo, czy bajarz był wówczas szczery; najprawdopodobniej kłamał, jako że ukrywał wiele faktów przed Eragonem, ponadto stary Jeździec dysponował ogromną wiedzą tak na temat pradawnej mowy, jak i historii Jeźdźców, w której sam brał udział. Co więcej, on i Morzan swego czasu byli przyjaciółmi.

Galeria

Przypisy

  1. Najstarszy, rozdział Dziedzictwo
  2. Brisingr, rozdział Jeździec w pełni
  3. Eragon
  4. Najstarszy, rozdziały Najstarszy i Dziedzictwo
  5. Brisingr, rozdział Cień zguby
  6. Dziedzictwo
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.