FANDOM


Vardeni
Vardeni
Główne
Nazwa Vardeni- Strażnicy
Siedziba Farthen Dûr

Surda

Przynależność Krasnoludy,

Smoczy Jeźdźcy,

Założyciel Brom
Dawni Przywódcy Weldon

Deynor

Obecni Przywódcy Ajihad

Nasuada

Eragon (okresowo)

Sojusznicy Zakon Smoczych Jeźdźców

Krasnoludy

Elfy

Kotołak

Urgale po bitwie o Farthen Dûr

Surda

Wrogowie Zaprzysiężeni

Imperium

Ra'zacy

Urgale do bitwy w Farthen Durze


Vardeni (Z Prad. Mow. Strażnicy) — założony przez Jeźdźca Broma ruch oporu skierowany przeciwko reżimowi tyranii Galbatorixa. Organizacja obrała sobie za herb białego smoka na fioletowym polu, dzierżącego czerwoną różą nad mieczem skierowanym ostrzem w dół.

Lokacja

Początkowo Vardeni zamieszkiwali wspólnie z krasnoludami położony w górach Beorskich Farthen Dûr. Jednak nie cieszyli się oni poparciem niektórych klanów, a i pozycja strategiczna miejsca uniemożliwiała aktywny sprzeciw Imperium. Po bitwie o Farthen Dûr Nasuada zadecydowała o przeniesieniu organizacji do Surdy. Jest to lepsza lokalizacja pod względem strategicznym, ponadto król Orrin popiera działania Vardenów, którzy posiadają swoje rodziny w Surdzie.

Organizacja

Przywództwo

Grupa ta została założona przez Jeźdźca Broma. Nie pragnął on jednak przywództwa i oddał władzę Weldonowi. Po jego śmierci władzę przejął Deynor. Z kolei po śmierci Deynora w głosowaniu ludu Vardenów wygrał Ajihad. Po tym jak zginął w urgalskiej zasadzce władzę objęła popierana przez Radę Starszych jego córka Nasuada, która rządzi Vardenami po dziś dzień. Jej i tylko jej wasalem jest Eragon Cieniobójca.

Organizacja armii

Vardeni2

Vardeńscy Żołnierze

Armia jest podzielona na liczne oddziały dowodzone przez kapitanów. Liczą one sobie od trzydziestu ludzi wzwyż. W każdym z nich znajduje się przynajmniej jeden mag w celu ochrony grupy.

Znani kapitanowie:

Podkapitanowie:

Rada Starszych

Główny artykuł: Rada Starszych

Jest to organ doradczy w strukturze vardeńskiej. powstał za panowania Ajihada i zrzesza cieszących się poważaniem członków organizacji. Po śmierci wyżej wymienionego chciał uczynić z popieranej przez siebie Nasuady marionetkę. Uniemożliwił to Eragon składając swój hołd Jeźdźca nie ludowi Vardenów (de facto Radzie Starszych), ale Nasuadzie. Przekazał jej w ręce dużą władzę stając się jej wasalem.

Członkowie Rady Starszych:

Du Vrangr Gata

Główny artykuł: Du Vrangr Gata

Jest to organizacja zrzeszająca vardeńskich magów. Nie podlega bezpośredniej jurysdykcji Nasuady. Jej przywódczynią jest Trianna. Ma ona jednak znaczący wpływ na politykę Vardenów. Zajmują się oni uzdrawianiem rannych, walką z magami Imperium i ochroną żołnierzy (patrz Carn).

Historia

Założenie

Za założyciela Vardenów uważa się Broma. On to zgromadził wokół siebie wygnańców, uwolnił część więźniów i wraz z nimi utworzył organizację. Miast jednak objąć przywództwo, przekazał je swemu przyjacielowi Weldonowi. Chciał on bowiem skupić się na zemście na Morzanie. Weldon sprawował swe obowiązki przez ponad dwadzieścia lat do czasu, gdy zastąpił go Deynor. Piętnaście lat przed wydarzeniami opisanymi w cyklu władza została obrana przez Ajihada.

Wykradzenie jaja

Smoczykurier

Arya transportująca jajo Saphiry

Dzięki młodemu uczonemu Jeodowi Vardeni dowiedzieli się o podziemnym tunelu prowadzącym do cytadeli w Urû'baenie. Wysłali tam swego człowieka Hefringa by ten wykradł przechowywane przez Galbatorixa w skarbcu trzy smocze jaja. Z nieznanej przyczyny uciekł on zarówno przed Vardenami jak i siłami Imperium. W pościg za nim ruszyli Brom i Morzan. Pierwszy Hefringa dogonił Morzan. Zabił go i przejął jajo. Jenak nie na długo. Odebrał mu je w pojedynku Brom.

Po przewiezieniu jaja do Tronjheimu Vardeni zawarli pakt z elfami. Gwarantował on:

  • jajo będzie przewożone między Du Weldenvarden a Tronjheimem dopóki, dopóty nie znajdzie się ktoś godny miana Jeźdźca
  • po wykluciu się Smoka jego Jeździec szkolony będzie przez Broma i przejdzie przez Tuatha du orothrim
  • szkolenie dokończy nauczyciel z Ellesméry (de facto Oromis i Glaedr)
  • smoczym kurierem zostanie ambasadorka elfów u Vardenów, królewska córka Arya

Jajo było tak przewożone przez piętnaście lat, aż do czasy gdy Arya wraz z towarzyszami Fäolinem i Glenwingiem wpadła w pułapkę zastawioną przez Durzę na drodze do Osilonu. Elfka zdążyła wysłać jajo za pomocą magii do Carvahall w nadziei, iż odnajdzie je Brom.

Bitwa o Farthen Dûr

Saphira-bitwa

Eragon i Saphira w bitwie o Farthen Dûr

Główny artykuł: Bitwa o Farthen Dûr

Po przybyciu Eragona i Saphiry do Tronjheimu, do Vardenów doszły wieści o zbliżającym się ataku urgali od strony opuszczonego miasta Orthiad. Doszło o bitwy w Farthen Dûrze. Została ona wygrana przez Vardenów dzięki zabiciu cienia Durzy przez Eragona. Jego śmierć uwolniła z pod jego wpływu urgalskiech wodzów, którzy rozpierzchli się i przestali ze sobą współpracować.

Śmierć Ajihada

W trakcie jednej z akcji wojskowych mającej na celu oczyścić tunele z urgalskich niedobitków, Ajihad, Murtagh i Bliźniacy wpadli w zaaranżowaną przez tych ostatnich zasadzkę. W jej wyniku Ajihada zginął, a Murtagh został porwany do Urû'baenu, gdzie wykluł się dla niego smok, Cierń.

Po śmierci przywódcy Rada Starszych usiłowała wpłynąć na Eragona, by ten pomógł im w obraniu Nasuady na marionetkową przywódczynię. Ten złożył jednak hołd nie im, ale Nasuadzie stając się jej osobistym wasalem.

Przeniesienie Vardenów do Surdy

Po bitwie Nasuada wyprowadziła z Farthen Dûr wszystkich Vardenów i tunelami pod górami Beorskimi przeprowadziła ich do Surdy. Na miejscu dowództwo armii znalazło zakwaterowanie w zamku Borromeo, w mieście Aberon.

Bitwa na Płonących Równinach

Varden

Vardeński włócznik

Główny artykuł: Bitwa na Płonących Równinach

Bezpośrednią reakcją Galbatorixa na przeprowadzenie się Vardenów do Surdy była pełna mobilizacja wojsk. Gdy magowie z Du Vrangr Gata przełamali chroniącą przygotowania iluzję, okazało się, iż na Surdę maszeruje ponad stutysięczna armia wraz z nowym Jeźdźcem króla Murtaghiem. Po stronie Vardenów stanęła Surda z królem Orrinem na czele. Armie spotkały się na Płonących Równinach niedaleko Melian. Tuż przed bitwą do sprzymierzonych dołączyli Eragon i Saphira oraz ochotniczy urgalski oddział ze szepu Bolveg. Bitwa zakończyła się szumnym zwycięstwem vardeńskim.

Oblężenie Feinster

Główny artykuł: Bitwa o Feinster

Z Płonących Równin armia pomaszerowała na Feinster. Podczas gdy armia przeprawiała się przez rzekę Jiet, Eragon nadzorował przebieg wyboru króla krasnoludów. Po koronacji udał się on z Saphirą do Ellesmery, by dokończyć szkolenie, w tym czasie Vardeni budowali machiny oblężnicze. Gdy Jeźdxiec wraz ze swą smoczyca wrócili oblężenie trwało, a Arya z Blödhgarmem walczyli o swe życie na murach. Dzięki interwencji nowo przybyłych ocalili oni życie. Wojska zostały wpuszczone przez otwartą od środka bramę. W cytadeli Eragon, Arya i Saphira próbowali pojmać Lady Loranę. przeszkodził im jednak nowo powstały cień Varaug. Po jego unicestwieniu trwały jeszcze końcowe starcia, które ustały do ranka. Feinster dostało się w ręce Vardenów.

Galeria

Vardeni
Vardeni

Przywódcy: BromWeldonDeynorAjihadNasuada
Du Vrangr Gata: BliźniacyTriannaCarn
Rada Starszych: Jörmundur Sabrae ElessariUmerthFalberd
Dowódcy: EragonRoranJörmundurMartland RudobrodyEdricSand

[[Plik:{{{Grafika2}}}|100x150px]]
Alagaësia
Krainy Dolina PalancarDu WeldenvardenPustynia HadarackaPłonące RówninySzare Wrzosowisko
Ważne miasta CarvahallEllesméraTronjheimAberonTeirmIlireaUrû'baen
Wyspy VroengardRekini ZąbBeirlandNíaUdenParlimIllium
Rzeki i jeziora AnoraArdwenEddaIsenstarJezioro LeonaJietGaenaNiedźwiedzi ZąbNinoraRamrToarkTüdostenWoadark
Frakcje ImperiumSurdaVardeniElfyKrasnoludyUrgaleWędrowne SzczepySmoczy Jeźdźcy
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.