Dziedzictwo Wiki
Advertisement
Surda.jpg
Surda
Główne
Ludność Ludzie
Położenie Południowy-zachód
Teren Nadmorski i równinny
Klimat Ciepły
Polityka
Stolica Aberon
Władca Orrin

Surda - małe, niepodległe Imperium państwo położone na południowo-zachodnim wybrzeżu Alagaësii. Powstało dwadzieścia lat przed Wojną Jeźdźców. Znaleźli w niej schronienie liczni zbiegowie spod władzy Galbatorixa.

Sprawowanie władzy

Ustrój w Surdzie to monarchia dziedziczna. W swej historii Surda miała dwóch królów, Larkina i jego syna Orrina, który panuje Surdą po dziś dzień. Jest on zapalonym uczonym i rozważnym, statecznym władcą. Premierem Surdy jest Irwin.

Ważną siłą w polityce Surdy jest duże grono lordów i hrabiów oraz cechy zawodowe.

Siedzibą władz jest stolica Surdy, Aberon.

Ekonomia

Surda ma bardzo dobrze rozwinięte rolnictwo. Dzięki sąsiedztwu z Oceanem ważnym sektorem jest też rybołówstwo. Źródłem przychodów w państwie jest także handel prowadzony na szeroką skalę z Imperium i krasnoludami.

Gdy Vardeni mieszkali w Farthen Dûrze, Surda w sekrecie dostarczała im żywności i uzbrojenia.

Historia

Na obszarze dzisiejszej Surdy miał miejsce pierwszy desant ludzi. W późniejszych latach Surda prawdopodobnie należała do królestwa Broddring.

Rok po śmierci Vraela mieszkańcy Surdy zbuntowali się i wypowiedzieli posłuszeństwo Galbatorixowi tworząc własne państwo. Z nieznanych powodów mroczny król pozwolił na to.

Przez lata powszechnie wiadomym było, iż Surda sprzyja Vardenom. Wspomagała ich surowcami, gdy żyli oni na łasce krasnoludów. Dzięki decyzji Nasuady i zgodzie Orrina, Vardeni mogli przeprowadzić się wraz z rodzinami do Surdy. Po tym zajściu Galbatorix sformował i wysłał do Surdy oddział doborowych magów, zwanych Czarną Ręką, by ten sabotował wysiłki rebeliantów. Jednym z jego najważniejszych osiągnięć była próba zamachu na Nasuadę. Między Du Vrangr Gata a Czarną Ręką toczyła się cicha walka, aż do wybuchu wojny.

Po niedługim czasie szpiedzy Vardenów odkryli przygotowania do wymarszu na Surdę stutysięczną armię Imperium. Dzięki sprawnym przygotowaniom połączone armie Surdy i Vardenów wyszły jej na przeciw.

Bitwa na Płonących Równinach

Armie spotkały się na Płonących Równinach. Na bitwę zdążył przybyć z Du Weldenvarden Eragon z Saphirą. Następnie siły rebeliantów wzmocnił oddział kulli ze szczepu Bolveg. W trakcie bitwy do wojsk vardeńsko-surdańskich dołączyły krasnoludy.

Po stronie Imperium do walki stanął Murtagh z Cierniem oraz Bliźniacy. Starcie zakończyło się zwycięstwem wojsk sprzymierzonych okupionym jednak śmiercią Hrothgara. Po stronie Galbatorixa zginęli Bliźniacy.

Oblężenie Feinster

Z Płonących Równin sprzymierzone armie pomaszerowały na Feinster. Dzięki pomocy Eragona, z Saphirą i Aryi wojska wdarły się do miasta przez otworzoną przez nich bramę. Pozwoliło to uniknąć długiego i morderczego oblężenia.

Alagaësia
Krainy Dolina PalancarDu WeldenvardenPustynia HadarackaPłonące RówninySzare Wrzosowisko
Ważne miasta CarvahallEllesméraTronjheimAberonTeirmIlireaUrû'baen
Wyspy VroengardRekini ZąbBeirlandNíaUdenParlimIllium
Rzeki i jeziora AnoraArdwenEddaIsenstarJezioro LeonaJietGaenaNiedźwiedzi ZąbNinoraRamrToarkTüdostenWoadark
Frakcje ImperiumSurdaVardeniElfyKrasnoludyUrgaleWędrowne SzczepySmoczy Jeźdźcy
Advertisement