Dziedzictwo Wiki
Advertisement
Wiki.png
Ten artykuł to tylko stub i wymaga rozbudowy bądź uporządkowania.
Wiki.png
Ra'zac.jpg
Ra'zac
Opis
Rasa Ra'zac
Płeć Jeden jest płci żeńskiej, a drugi męskiej
Wiek 15-20 lat
Kolor włosów Brak
Kolor oczu Czarne
Polityka
Przynależność Galbatorix, Imperium
Inne
Odtwórca w filmie Brak

"Bądź przeklęty, Jeźdźcze! Przeklinam cię! Obyś nie znalazł gniazda ani nory, ni spokoju umysłu w tej sswojej krainie. Obyś opuścił Alagaësię i nigdy nie wrócił."
- jeden z Ra'zaców do Eragona

Ra'zacowie, przez kapłanów religii Helgrindu zwani Dawnymi Istotami - starożytna, humanoidalna rasa, polująca na ludzi. Nie są one gadami, owadami, ani żadnymi innymi znanymi stworzeniami. Składają jaja jak smoki, przechodzą też dwa stadia rozwoju. Ich ostateczną i dojrzałą formą jest Lethrblaka. Osiągają ją po dwudziestu latach. Przybyły do Alagaësii z tej samej krainy co ludzie. Prawdopodobnie to przed nimi uciekli na czele z królem Palancarem. Ra'zacowie odczuwają silną awersję do mocnego światła i głębokiej wody. Prawdopodobnie nie umieją pływać. Ostatni dwaj Ra'zacowie zostali zabici przez Eragona Cieniobójcę i jego kuzyna Rorana.

Wygląd

Ra'zacowie są pokryci czarnym, chitynowym egzoszkieletem. Pancerz ów chroni ich ciała przed uszkodzeniami. Ma też przypominać sylwetkę ludzką, aby mogli oni podejść zdradziecko swą ofiarę. Ciała swe okrywają zawsze czarnymi płaszczami, wyposażonymi w kaptury. Mają powykrzywiane kończyny. Ich bronią są miecze pradawnej roboty oraz sterczące, miast ust krótkie i ostre dzioby. Ich oczy są gładkie, pozbawione zarówno powiek jak i źrenic. Ich rozmiary porównywalne są z ludzkimi pięściami. Języki Ra'zaców są fioletowe i pokryte kolcami. Stwory porozumiewają się zniekształconą mową ludzi, klekocząc swymi dziobami i posykując.

Moce

Stwory owe nie są zdolne do wyczuwania przepływów magii. Jednak pomimo tego mankamentu są potężnymi przeciwnikami i tylko Jeźdźcy lub elfy zdolne były pokonać potwory. Ra'zacowie poruszają się równie szybko co Cienie bądź elfy. Najsilniejsi są w nocy, ponieważ nie lubią światła dnia, a świetnie widzą nawet w całkowitej ciemności. Mają też bardzo dobry węch. Ich najpotężniejszą umiejętnością jest ukrywanie swego umysłu przed kontaktem mentalnym postronnych. Podczas wyprawy na te stwory do Helgrindu, Eragon, najsilniejszy ludzki mag, nie był w stanie zlokalizować umysłów wrogów. Ta umiejętność upodabnia Ra'zac'ów do pająków, ukrywających się przed swymi ofiarami. Posiadają też trujący oddech, który paraliżuje ludzi. Krasnoludy lepiej znoszą jego działanie, a elfy są na niego odporne. Potwory walczą najczęściej mieczami i dziobami. Są znakomici w sztuce fechtunku i szermierki. Czasem używają również łuku. Strzały maczają w oleju seithr, który jest też ich ulubionym narzędziem tortur.

Charakter

Ra'zac'owie są okrutni i nie wahają się przed zadawaniem cierpienia. Ludzie są dla nich jedynie zwierzyną. Potrafili współpracować z żołnierzami Imperium, są też dobrymi dowódcami. Wykazali się tymi zdolnościami w bitwie o Carvahall. Niższy Ra'zac był bardziej impulsywny niż jego starszy towarzysz lęgu.

Historia

Brom walczący z jednym z Ra'zaców

Pierwsi Ra'zacowie przybyli do Alagaësii na grzbietach swych rodziców, Lethrblak. Podążali w ślad za ludźmi płynącymi na okrętach króla Palancara. Po odkryciu ich obecności, Jeźdźcy dołożyli wszelkich starań, by pozbyć się potworów. Wybuchł konflikt zwany Wojną z Ra'zac'ami. W jego wyniku ocalała tylko dwójka Lethrblak. Ich potomstwem były współcześni Eragonowi Ra'zac'owie.

Galbatorix odnalazł ukrywające się stwory i zawarł z nimi przymierze. Służyły mu od tego czasu jako łowcy smoków. Miały sprawdzać każde pogłoski o pojawieniu się nowego Jeźdźca. Ze swojej strony mroczny król ofiarował im swoją opiekę, możliwość swobodnego żerowania i kwaterę na górze Helgrind. Ra'zacowie służyli mu wiernie przez całe swe życie. Byli oni potrzebni Galbatorixowi jako zastępstwo za Zaprzysiężonych.

Prawdopodobnie Ra'zac'owie dowiedzieli się o obecności Saphiry w dolinie Palancar, z przechwyconej wiadomości wysłanej przez Ajihada do Broma. Bezzwłocznie udali się na miejsce, gdzie rozpytali mieszkańców Carvahall. Prawdę o jaju zdradził im rzeźnik Sloan. Do obozowiska potworów, w nocy podkradł się Brom i stoczył z nimi walkę. Opóźniło to ich atak na farmę Garrowa. Jednak następnego dnia stwory zniszczyły dom Eragona i torturowały wuja chłopaka olejem seithr. W wyniku odniesionych obrażeń Garrow zmarł. Eragon postanowił się zemścić na Ra'zac'ach i udał się w pościg, do którego dołączył Brom, proponując swą pomoc i wiedzę. Trop urwał się za miastem Daret, gdzie Ra'zac'owie wsiedli na swe wierzchowce. By odnaleźć ich gniazdo Eragon i Brom, dzięki pomocy Jeoda sprawdzili dostawy oleju seithr do Imperium. Trafnie wytypowali jako siedlisko stworów Helgrind. Jednak w Dras-Leonie zostali wykryci i musieli uciekać. W nocy ich obozowisko zostało zaatakowane przez potwory. Ra'zac'owie związali i odurzyli narkotykami chłopaka i Broma. W próbie zabójstwa starego Jeźdźca przeszkodził im Murtagh. Mimo jego pomocy stwory śmiertelnie zraniły sztyletem Broma, który chciał zasłonić swego syna przed ciosem.

Po nieudanym pojmaniu Eragona Ra'zac'owie wyruszyli do Carvahall, by porwać Rorana i zmusić w ten sposób Jeźdźca do współpracy. Podczas obozowania w wiosce żołnierze z ich oddziału zabili przypadkowo Quimbiego, którego potem Ra'zacowie pożarli. Wioska stawiła wówczas zbrojny opór. Wywiązała się bitwa o Carvahall. Gdy jasne się stało, że bez posiłków nie zajmą osady, postanowili wedrzeć się do niej potajemnie i porwać Rorana. Dzięki zdradzie Sloana udało im się wtargnąć do domu Horsta, ale miast chłopaka wzięli Katrinę. Wtedy to jeden z Ra'zac'ów zranił ramię Rorana. Następnie, by uniemożliwić pościg odlecieli na Lethrblakach.

Następny raz Ra'zac'owie ukazali się, gdy wyśledzili Smocze Skrzydło zmierzające z wieśniakami na pokładzie do Surdy. Wtedy to Baldor zranił z łuku bok jednej z Lethrblak.

Ra'zac1.jpg

Po bitwie na Płonących Równinach Eragon, Roran i Saphira udali się na Helgrind, by odbić Katrinę oraz pomścić Garrowa i Broma. Na miejscu odkryli zabezpieczone iluzją przejście do jaskiń zamieszkanych przez potwory. Po jej złamaniu zostali zaatakowani przez Lethrblaki. Obie zabiła Saphira. Roran zaś wyeliminował samicę Ra'zaca. Po uwolnieniu Katriny Eragon kazał towarzyszom wracać do Vardenów, sam zaś pozostał w jaskini. Wezwał w pradawnej mowie do walki pozostałego przy życiu stwora. Gdy przybył wywiązała się między nimi rozmowa. Ra'zac chciał zawrzeć pakt. Zdradził chłopakowi, że Galbatorix ma więcej serc (Eldunari) oraz że prawie już odkrył imię. W zamian prosił Jeźdźca o wspomnienie o jego rasie w pieśniach i opowiadaniach. Eragon odmówił i zabił stwora swym kijem. Na nim wymarła w Alagaësii rasa Ra'zac'ów.

Advertisement