FANDOM


Oromis
Oromis
Opis
Rasa Elf
Płeć Mężczyzna
Wiek 700+h
Wzrost Nieznany
Kolor włosów Srebrny
Kolor oczu Szary
Polityka
Przynależność Smoczy Jeźdźcy, Elfy
Smok Glaedr
Znani nauczyciele Nieznani
Inne
Odtwórca w filmie Brak

Oromis - "Osthato Chetowä" (Mędrzec w Smutku Pogrążony) i "Togira Ikonoka" (Kaleka Uzdrowiony), jedyny dziedzic elfickiego rodu Thándurin oraz ostatni ze starego pokolenia oddanych zakonowi Smoczych Jeźdźców. Jego smokiem był Glaedr. Elf zginął w bitwie o Gil'ead, zabity przez Galbatorixa, który do osiągnięcia swego celu posłużył się rękami Murtagha.

Wygląd Edytuj

Elf posiadał długie, srebrne włosy i szare oczy. Jego silnie umięśnione ciało było pozbawione włosów, podobnie jak u większości elfów. Zazwyczaj ubierał białą szatę, zaś na specjalne okazje takie jak Agaetí Blödhren przywdziewał uroczysty strój. Do walki ruszał w zbroi ze złotych łusek, ochroniając głowę archaicznym hełmem. Uzbrojony był wówczas w tarczę w kształcie rombu i w swój złoty miecz Jeźdźca, Naegling.

Moce Edytuj

Przed Upadkiem Oromis był jednym z potężniejszych członków zakonu. Należał do Rady Starszych, która odmówiła drugiego smoka Galbatorixowi. Podczas Smoczej Wojny elf został zaatakowany wraz z Glaedrem przez Kialandiego i Formorę. By uciec rzucił bardzo silne zaklęcie, które sprawiło, że uaktywnił chorobę i nie mógł posługiwać się magią poza drobnymi zaklęciami. Mimo swych przypadłości potrafił jednak nauczać. Był wymagającym, ale dobrym i cierpliwym nauczycielem, znając się też świetnie na szermierce. W Naeglingu zgromadził przez lata olbrzymi potencjał energii. Dzięki temu w bitwie mógł bronić się przy nagłym ataku paraliżu.

Historia Edytuj

Wczesne lata Edytuj

Urodził się w Luthvírze, mieście elfów zbudowanym w Srebrnej Puszczy nad jeziorem Tüdosten, zniszczonym przez Galbatorixa i Zaprzysiężonych. Mając dwadzieścia lat został wybrany przez Gleadra na swojego Jeźdźca. Przez sto lat podróżowali razem po świecie, zdobywając doświadczenie i wykonując zadania zlecone przez Vraela. W końcu nastał dzień, gdy uznano, że powinni wrócić i zacząć przekazywać swą wiedzę nowemu pokoleniu adeptów zakonu. Zamieszkali wtedy w Ilirei i nauczali nowych Jeźdźców, po jednym, najwyżej dwóch, aż do dnia, gdy zakon został zniszczony przez Galbatorixa.

Jednymi z uczniów byli Morzan i Brom, zaś Glaedr stał się mentorem dla smoka Morzana i Saphiry I. Brom był bardzo pojętnym uczniem, lecz ślepo zapatrzonym w osiągnięcia Morzana. Nauczyciele postanowili ich rozdzielić, lecz nim to nastąpiło, Morzan sprzymierzył się z Galbatorixem.

W czasie Upadku Oromis i Glaedr dostali się do niewoli Kialandiego i Formory. W tym czasie złoty smok stracił łapę, a Zaprzysiężeni złamali umysł Oromisa co sprawiło, iż stracił on pełnię władzy nad magią. Po pewnym czasie parze udało się uciec. Po drodze wzięli ze sobą Broma, oszalałego z żalu za swoją poległą smoczycą, i udali się do Ellesméry. Szczęśliwie dla Oromisa nie nauczał on nigdy Galbatorixa, ponieważ zdrajca osobiście wytropił i zabił wszystkich swoich mentorów. Po tych wydarzeniach Oromis zaszył się z Glaedrem na skałach Tel'naeír głęboko w puszczy Du Weldenvarden niedaleko Ellesméry.

Trening Eragona Edytuj

Po Bitwie o Farthen Dûr Oromis nawiązał telepatyczny kontakt z Eragonem. Przegnał on z jego umysłu resztki mrocznej świadomości Cienia i wezwał go wraz z Saphirą do Ellesméry, aby dokończyli szkolenie. Gdy przybyli na miejsce Oromis ujawnił się im oraz Orikowi jako Jeździec. Krasnolud pod wpływem emocji oskarżył elfa o tchórzostwo. Oromis wytłumaczył mu dlaczego się ukrywa i z jakich powodów nie może brać udziału w walce. Po powitaniu elf zabrał ze sobą Eragona i polecieli na skały Tel'naeir, gdzie chłopak poznał zasady swojego szkolenia oraz odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Podczas szkolenia Oromis uczył Eragona rimgaru - serii ćwiczeń mających na celu poprawienie gibkości i zwinności. Na partnera do szermierki elf wyznaczył chłopakowi Vanira. Uczył chłopaka panowania nad sobą i umysłem, logicznego myślenia, chłonięcia myśli otaczającego świata, gramatyki pradawnej mowy, pisma poetyckiego Liduen Kvaedhí oraz form manipulowania energią. Eragon poznał dwanaście słów śmierci wymagających jedynie niewielkiej dozy energii oraz sposobu pobierania sił witalnych z organizmów żywych. Podczas treningu młody jeździec zapoznawał się z dziesiątkami zwojów poświęconych anatomii, historii, filozofii oraz z poezją.

Podczas celebrowania Agaetí Blödhren Oromis przyczynił się częściowo do przemiany Eragona pod drzewem Menoa. Pomógł też chłopakowi przystosować się do nowego ciała i nowych umiejętności. Gdy Eragon z Saphirą odlatywali do Vardenów, elf przekazał chłopakowi dary. Był to Pas Belotha Mądrego, poemat wymyślony przez Eragona ręcznie spisany i ozdobiony, oraz wzmacniający magicznie faelnirv.

Powtórne spotkanie z uczniem Edytuj

Po koronacji Orika na króla krasnoludów, Eragon i Saphira udali się do Miasta Sosen, by dowiedzieć się od Oromisa prawdy o źródle niezwykłej, wzrastającej nieustannie mocy Galbatorixa. Na miejscu Oromis wyznał chłopakowi, że Brom był jego ojcem. Prawda wstrząsnęła młodym Jeźdźcem. Oromis wytłumaczył mu, że złożył Bromowi przysięgę, która zabraniała mu komukolwiek powiedzieć o jego ojcostwie. Stary bajarz odwiedził Oromisa przed udaniem się do Carvahall i zdradził mu całą prawdę o swoim związku z Seleną.

Glaedr i Oromis wyjawili także tajemnicę mocy Galbatorixa, pochodzącej ze zniewolonych przez zdrajcę Eldunari, czyli Serc-Serc smoków. Te podobne do klejnotów przedmioty zawierały świadomość smoków, których ciała umarły.

W czasie pobytu Eragona w Ellesmérze elf nauczył go teleportowania przedmiotów na duże odległości. Umówił go też z lordem Fiolrem, posiadaczem miecza Támerleina. Wyznaczył również chłopaka na swego następcę w razie swojej śmierci.

Wyprawa do Gil'eadu i śmierć Edytuj

Glaedrze... uwolnij mnie. Nie opłakuj mnie.
~ ostatnie słowa Oromisa skierowane do Glaedra

Po wykuciu przez Eragona Brisingra, elf oznajmił uczniowi, że będzie mu towarzyszył w drodze powrotnej do Vardenów, aż do granicy du Weldenvarden. Tam rozdzielą się, a on poleci na zachód, by wspomóc armię elfów oblegającą Gil'ead. Glaedr za aprobatą swego Jeźdźca przekazał swoje Eldunari na przechowanie chłopakowi i Saphirze. Po dotarciu nad Gil'ead, elf i Glaedr starli się z Murtaghiem dosiadającym Ciernia. Podczas walki Oromis dostał ataku paraliżu i wypadł mu z ręki miecz, w którym była energia potrzebna elfowi do walki. Wówczas przez usta Murtagha przemówił Galbatorix, usiłując przekonać Oromisa i Glaedra na swoją stronę. Po zdecydowanej i dumnej odmowie zabił przeciwnika ciosem miecza. Złoty smok odepchnął przeciwników uderzeniem mocy i usiłował dostarczyć konającego Jeźdźca do elfów, jednak nie zdążył. Oszalały z furii rzucił się na Ciernia, usiłując go zabić, lecz czerwony smok okazał się zwinniejszy i unicestwił jego cielesny byt.

Zobacz też Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.