FANDOM


Wiki
Ten artykuł to tylko stub i wymaga rozbudowy bądź uporządkowania.
Wiki
Nasuada
Nasuada
Informacje
Rasa Człowiek
Płeć Kobieta
Wzrost Przeciętny
Kolor włosów Czarne
Kolor oczu Migdałowe
Polityka
Przynależność Vardeni
Inne
Pojawienie się Eragon

Najstarszy

Brisingr

Dziedzictwo tom 1

Dziedzictwo tom 2

Odtwórca w filmie Caroline Chikezie


Nasuada - córka Ajihada i obecna przywódczyni Vardenów. Jest też głównodowodzącą wojsk w kampanii przeciwko Galbatorixowi i jego Imperium. Jej osobistym wasalem jest Eragon Cieniobójca.

Wygląd

Nasuada to postawna młoda kobieta. Jest ciemnoskóra, jak jej ojciec. Ma piękną twarz: migdałowe oczy, szerokie usta i zaokrąglone kości policzkowe. Na oficjalnych audiencjach ubrana jest w eleganckie, bogate suknie. Na czas bitwy przyodziewa pełną zbroję i dosiada rumaka o imieniu Bitewny Grom. Nasuada w fałdach sukni ukrywa stary sztylet do obrony. Otacza ją też zawsze sześcioosobowa formacja, mająca ją chronić o nazwie Nocne Jastrzębie. Jej osobistą służką jest Farica.

Charakter

Nasuada była zaznajamiana z tajemnicami i regułami rządzącymi polityką od dziecka. Dzięki temu jest sprytna i potrafi być przebiegła. Potrafiła wymanewrować wrogów Ajihada i nie ujawnić swego udziału. Była oddana całkowicie swemu ojcu, aż do jego śmierci. Od razu zorientowała się, iż Rada Starszych chce uczynić z niej swą marionetkę. Dzięki pomocy Eragona, nie doszło do tego. Nasuada prowadzi silne i zdecydowane rządy. Jest też w swym postępowaniu bardzo konsekwentna. Dlatego też kazała powiesić winnego napaści na urgalskich współtowarzyszy broni Othmunda. Potrafi też podejmować kontrowersyjne decyzje jak ta z przyjęciem do sojuszy szczepu Bolveg z Nar Garzhvogiem na czele. Wymaga też absolutnego posłuszeństwa, co nie znaczy, że nie jest otwarta na doradców. Jest też zdolna do największych poświęceń w imię Vardenów. Dowiodła tego podczas odbycia i wygrania Próby Długich Noży. W czasie bitew walczy wraz z żołnierzami, a nie ogranicza się tylko do kierowania przebiegiem działań zbrojnych.

Historia

Bitwa o Farthen Dûr

Nasuada-bitwa

Nasuada w bitwie o Farthen Dûr

Nasuada wychowywała się bez matki. Ajihad przybył z nią do Tronjheimu, gdy była małym dzieckiem. Ajihad uczył ją dowodzenia od najmłodszych lat, by kiedyś mogła zająć jego miejsce.

Gdy do Farthen Dûru przybyli Eragon, Saphira i Murtagh, odwiedziła ich obu. Murtagha w więzieniu, a Eragona w Smoczej Twierdzy. Dostała się tam za pomocą systemu kołowrotów, używanych do windowania na górę towarów. Chciała poznać z bliska nowego Jeźdźca. Gdy do dowództwa Vardenów doszły wieści o zbliżającej się armii urgalskiej pod dowództwem Durzy, ojciec kazał jej opuścić Tronjheim wraz z kobietami i dziećmi. Ona jednak nie posłuchała go i pozostała, czynnie włączając się w bitwę. Walczyła z łuku.

Podczas jednego z rajdu na ukrywające się w tunelach urgale, oddział Ajihada wpadł w zasadzkę, zaaranżowaną przez Bliźniaków. Przed śmiercią poprosił Eragona, by ten nie dopuścił do chaosu w kręgach vardeńskich.

Objęcie przywództwa

Po śmierci Ajihada Rada Starszych wytypowała Nasuadę na swego kandydata. Miała zamiar uczynić z niej swoją marionetkę, jednak nie doceniła jej bystrości. Eragon wplątany w polityczne machinacje, oszukał Radę i złożył swój hołd lenny tylko i wyłącznie Nasuadzie. Podczas oficjalnej uroczystości wyboru przywódcy Eragon powtórzył swój hołd, dając w ręce dziewczyny olbrzymią władzę.

Pierwszym śmiałym krokiem Nasuady jako przywódczyni była przeprowadzka Vardenów z Tronjheimu do Surdy. Jest to lepsza lokalizacja pod względem strategicznym, ponadto król Orrin popiera działania Vardenów, którzy posiadają tam swoje rodziny i jest długoletnim przyjacielem Nasuady. Podczas tego trudnego procesu przywódczyni musiała się zmagać z licznymi problemami, zwłaszcza tymi finansowymi. By im zapobiec poprosiła Orrina o dodatkowe dotacje. Król odmówił i Nasuada została zmuszona do zdobycia własnego źródła dochodów. W tym celu nakazała Du Vrangr Gata rozpocząć na masową skalę produkcję koronek. Dzięki temu, iż wyrabiane one były przy pomocy magii, były tanie i łatwo dostępne. W szybkim czasie widmo głodu nad armią Vardenów zostało zażegnane. Nasuada nawiązał również bliższy kontakt z pobłogosławionym przez Eragona, magicznym dzieckiem Elvą. Dziewczynka ochroniła ją też przed zamachem na jej życie przeprowadzonym przez Czarną Rękę i koordynowanym przez człeka imieniem Drajl. OD tego czasu Elva nie odstaje na krok od Nasuady.

Bitwa na Płonących Równinach

Gdy vardeńskim szpiegom udało się przełamać iluzję Galbatorixa i odkryć maszerującą na Surdę stutysięczną armię, Orrin oddał dowództwo nad całą kampanią przeciw Imperium Nasuadzie. Dzięki jej szybkim decyzjom połączona armia Surdy i Vardenów została zmobilizowana i w stanęła na Płonących Równinach, niedaleko Melian i nad brzegiem rzeki Jiet. Nasuada przed bitwą przyjęła propozycję sojuszu z urgalskim szczepem Bolveg, reprezentowanym prze nar Garzhvoga. Decyzja ta wzbudziła dezaprobatę u Jörmundura, jej zastępcy i przybyłego z Ellesméry Eragona. Przywódczyni przystała także na pomysł Angeli, by zatruć jedzenie przeciwników. Zrobiła to, bo to mogło pozwolić im przetrwać. W czasie bitwy walczyła dzielnie i mimo magicznych barier wzniesionych przez Eragona została ranna.

Próba Długich Noży

Po bitwie Nasuada weszła w konflikt z Wędrownymi Szczepami, z Fadawarem na czele. By zachować swoje przywództwo nad Vardenami podjęła się Próbie Długich Noży. Na szali postawiła los swojego ludu. Mogła zyskać jednak władzę na Szczepami i ich bogactwami, które mogły pozwolić Vardenom wygrać wojnę. Podczas próby dokonała rekordowej liczby ośmiu cięć co dało jej przywództwo nad plemieniem pokonanego. Zyskała też powszechny podziw i lojalność ludu Vardenów.

Bitwa nad rzeką Jiet

Krótko po powrocie Eragona z Helgrindu, obozowisko sprzymierzonych zostało zaatakowane przez ludzi bez bólu, wysłanych przez Galbatorixa. Nasuada z powodu odniesionych przy Próbie Długich Noży ran nie mogła osobiście uczestniczyć w bitwie. Wysłała zatem swe oddziały oraz urgale, by wspomogły kawalerię Orrina. Dodatkowo do pojedynku z Eragonem stanął Murtagh. Dzięki pomocy Aryi i dwunastki elfich magów Jeździec Vardenów walkę wygrał. Nie udało mu się jednak pojmać przeciwników, którzy uciekli.

Następnego dnia po bitwie Nasuada wysłała Eragona do Bregan, siedziby rodowej Dûrgrimst Ingeitum, by tam spotkał się z Orikiem i razem udali się na wybór króla krasnoludów do Tronjheimu. Saphira zaś miała pozostać z Vardenami, którzy szykowali się do zdobycia miasta Feinster.

Oblężenie Feinster

Podczas oblężenia Feinster wojska Vardenów pozostawały odsłonięte bez wsparcia Eragona i Saphiry. Nasuada by opóźnić walki i dać czas na powrót Jeźdźcowi kazała budować machiny oblężnicze. Zaaprobowała pomysł Aryi i Blödhgarma, by potajemnie wedrzeć się na mury i otworzyć bramy. Jednak magowie Galbatorixa wykryli ich i sprowadzili żołnierzy. Złapanym w pułapkę pomógł Eragon. Udało się otworzyć wrota i wpuścić żołnierzy. Nasuada nadzorował przebieg starć z grzbietu swego rumaka. Po bitwie Eragon zdradził Nasuadzie prawdę o Oromisie i Glaedrze. Zdradził jej też sekret Eldunari.

Poprzednik Pozycja Następca
Ajihad Przywódczyni Vardenów Eragon (wyznaczony na następcę)
Vardeni
Vardeni

Przywódcy: BromWeldonDeynorAjihadNasuada
Du Vrangr Gata: BliźniacyTriannaCarn
Rada Starszych: Jörmundur Sabrae ElessariUmerthFalberd
Dowódcy: EragonRoranJörmundurMartland RudobrodyEdricSand

[[Plik:{{{Grafika2}}}|100x150px]]
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.