Dziedzictwo Wiki
Advertisement

Morzan – pierwszy Zaprzysiężony i prawa ręka Galbatorixa. Był partnerem Seleny i miał z nią syna Murtagha.

Wygląd

Morzan był wysokim barczystym człowiekiem. Jego włosy miały barwę kruczoczarną, oczy zaś miały barwę czarną i niebieską. Nie nosił brody, brakowało mu tez koniuszka jednego z palców. Charakteryzował się wielką dbałością o swój ubiór. Zbroję miał zawsze lśniącą i wypolerowaną. Niewątpliwie był urodziwy na swój okrutny, wyniosły sposób.

Charakter

Morzan był wyniosły i dumny. Ujawniło się to już, gdy jako młody adept Smoczych Jeźdźców wyręczał się we wszystkim Bromem, swym młodszym przyjacielem. Znany był także ze swego okrucieństwa, podczas jednej z pijackich biesiad cisnął swym mieczem Zar'rockiem w swojego trzyletniego syna Murtagha. Za pomocą wyżej wymienionej broni zabił wielu Jeźdźców i ich smoki. Pożądał władzy i tę władzę dostarczył mu Galbatorix.

Moce

Jeździec ów był niezrównanym szermierzem. "Był silny ciałem, lecz słaby umysłem" jak to określił Brom. Konstruował bardzo skomplikowane zaklęcie, w którym jednak kryła się zazwyczaj jakaś luka. Korzystał z ciemnych mocy Galbatorixa i prawdopodobnie za swojego życia miał na podorędziu kilka Eldunari. Jednak Murtagh rzekł Eragonowi, iż nigdy nie stał się on (Morzan) tak silny jak on.

Historia

Jako Smoczy Jeździec

Miecz Morzana Zar'roc

Morzan został Jeźdźcem trzy lata przed Bromem. Wybrał go czerwony smok o nieznanym imieniu (zostało mu ono odebrane podczas Du Namar Aurboda). Miecz dla młodego adepta wykuła elfia kowalka Rhunön. Był to Zar'roc tłumaczenie jego nazwy to Nieszczęście.

Podczas swej praktyki Morzan zaprzyjaźnił się z Bromem – drugim uczniem Oromisa i Glaedra. Uczucie Broma było wielkie, co wykorzystywał Morzan na rożne sposoby wysługując się młodszym od siebie Jeźdźcem. Ten drugi zaś traktował go jak wzór i ideał.

Zły los sprawił, że Morzan spotkał się Galbaotrixem, który oczarował go swą wizją Alagaësii. Przekonał on młodego Jeźdźca by ten zostawił otwartą główną bramę Ilirei. W ten sposób mroczny wojownik wykradł pisklę Shruikana jego poprzedniemu właścicielowi. Następnie wraz Morzanem umknęli przed pościgiem.

Jako Zaprzysiężony

Podczas pobytu z Galbatorixem Morzan nauczył się mrocznej magii. Gdy Shruikan dorósł a Galbatorix zmusił go do służby sobie, Jeźdźcy ujawnili się światu. Wraz z każdym zabitym wojownikiem zakonu ich siła rosła. Dołączyło do nich dwunastu Jeźdźców, którzy stworzyli wraz Morzanem krąg trzynastu Zaprzysiężonych. Podczas bitwy o Doru Araebę Morzan zabił wraz z nimi smoka Broma – Saphirę.

W swym życiu Morzan spotkał się z takimi osobami jak Ajihad i Jeod.

Osiemdziesiąt lat później Morzan spotkał w Carvahall piękną kobietę Selenę. Omamił ją pustymi obietnicami i bogactwem. Gdy ta poszła za nim, uczynił z niej swą Czarną Rękę. Na jego polecenie Selena mordowała i szpiegowała dla Imperium. Z tego związku narodził się Murtagh – jedyne dziecko Zaprzysiężonych. O jego istnieniu poza ścisłym gronem popleczników Morzana wiedział tylko Galbatorix. Zachował on tę informację w sekrecie.

Chcąc zwiększyć swą władzę nad Seleną, Morzan odseparował ją od dziecka przeznaczając je na wychowanie mamce. Podczas jednej z pijackich biesiad, pod wpływem zamroczenia alkoholowego cisnął Zar'rockiem w znajdującego się niedaleko trzyletniego Murtagha. Po tym wydarzeniu chłopakowi pozostał szeroka blizna.

Piętnaście lat przed Wojną Jeźdźców Morzan ścigał złodzieja jaja Saphiry, Hefringa. Zdobył jajo, ale po niedługim czasie do walki z nim stanął Brom, który zabił Zaprzysiężonego i zabrał mu Zar'roca.

Poprzednik Pozycja Następca
Brak Prawa ręka Galbatorixa Durza
Poprzednik Pozycja Następca
Rhunön Posiadacz Zar'roca Brom
Poprzednik Pozycja Następca
Nieznany Uczeń Oromisa Brom
Advertisement