Dziedzictwo Wiki
Advertisement
Wiki.png
Ten artykuł to tylko stub i wymaga rozbudowy bądź uporządkowania.
Wiki.png

Krasnolud (w jęz. krasnoludzkim Knurlan, jednostkowe knurla; w pradawnej mowie Dvergar) - jedna z rodzimych ras Alagaësii, zamieszkująca Góry Beorskie.

Historia

Wygląd

Krasnoludy są podobne do ludzi, choć znacznie niższe. Są krępej i zwartej budowy ciała, osiągają 1,5 metra wzrostu. Mają także większy zarost niż ludzie - posiadają bujne, gęste włosy oraz brody, czasem także ich ciało pokryte jest włosami. Choć mniejsze, krasnoludy są silne i bardzo wytrzymałe w walce.

Tryb życia

Krasnoludy prowadzą podobny tryb życia, co ludzie. Przywykły do życia pod ziemią i wewnątrz gór, więc nie przeszkadzają im ciemności. Żywią się upolowanymi przez siebie zwierzętami, prowadzą także hodowlę.

Krasnoludy są istotami społecznymi - ponieważ zwykle ich populacja jest wielka, rozdzielają się na mniejsze klany, z których każdy ma własną nazwę, przywódcę i obyczaje. Istnieje trzynaście klanów, a ich przywódcy, po śmierci króla, w wybierają spośród siebie nowego władcę. Król posiada władzę nad wszystkimi krasnoludami, jednak w czasie sprawowania rządów musi się liczyć ze zdaniem wszystkich klanów.

Wierzenia

Krasnoludy wierzą, że zostały stworzone z kamienia przez jednego z bogów, Helzvoga. Wierzą także, że ludzi ulepiłą z ziemi Sindri, Urûr i jego brat Morgothol stworzyli smoki, a król wszystkich bogów – Gûntera – z zazdrości o krasnoludy stworzył elfy. Jedyną boginią, która powstrzymała się od stworzenia nowej rasy była Kilf.

Advertisement