Dziedzictwo Wiki
Advertisement

Jeod Laskonogi - długoletni przyjaciel Broma i jeden z Vardenów. Odkrył podziemny tunel prowadzący do Urû'baenu, a także przejście pod Dras-Leoną prowadzące do świątyni Helgrindu. Jego żoną jest Helen. Jest uczonym i kupcem.

Wygląd

Jeod jest wysokim mężczyzną o długich i przedwcześnie posiwiałych włosach. Ubiera się modnie i kosztownie. Od czubka głowy po lewą skroń przebiega blizna. Twarz ma smutną, a brwi krótkie. W walce Jeod posługuje się smukłym rapierem.

Historia

Jeod był młodym i entuzjastyczny uczonym, gdy odkrył w starożytnych zwojach wzmiankę o podziemnym tunelu prowadzącym do lochów cytadeli w Urû'baenie. Swe odkrycie zgłosił Vardenom, którzy wyznaczyli do wykradzenia jaja Saphiry człowieka imieniem Hefring. Wtedy Jeod poznał Broma i zaprzyjaźnił się z nim. Od początku wiedział, iż był on Smoczym Jeźdźcem. Gdy Hefring uciekł z jajem, w pogoń za nim ruszył Morzan i Brom. Jeod w czasie ucieczki widział przez pewien czas Morzana. Wtedy stracił kontakt ze swym przyjacielem. Brom bowiem ukrył się w Carvahall.

Przez niemal dwadzieścia lat Jeod trwał w przekonaniu, iż misja zdobycia smoczych jaj zakończyła się fiaskiem, a Brom nie żyje. Vardeni nie mogli wyjawić mu prawdy, albowiem obawiali się, iż ktoś przechwyci posłańców. Jeod poślubił Helen i osiedlił się w rodzinnym Teirmie. Zajął się handlem i dodatkowo potajemnym przesyłaniem Vardenom towarów potrzebnych do wojny. Czynił to za pośrednictwem Surdy, gdzie początkowo trafiały statki z transportem. Jednak po ośmiu latach, prawdopodobnie dzięki informacjom, zdobytym przez Bliźniaków, Imperium zaczęło napadać statki jego kompanii handlowej. Został zmuszony do wysyłania karawan, jednak i te przestały docierać do celu.

Po siedemnastu latach od śmierci Morzana, rezydencję Jeoda nawiedził Brom wraz z Eragonem. Po początkowym niedowierzaniu Laskonogi ugościł przybyszów i pomógł im dostać się do cytadeli, gdzie przechowywane były rejestry handlowe. Tam prześledzili listy odbiorców oleju seithr, by wytypować kryjówkę Ra'zaców. Trafnie wybrali Dras-Leonę.

Po pewnym czasie Jeoda odwiedzili, poszukujący transportu do Surdy, uciekinierzy Carvahall, z Roranem na czele. Laskonogi zdemaskował Rorana, ale miast wszcząć alarm pomógł im wykraść najlepszy znajdujący się w porcie okręt o nazwie Smocze Skrzydło. Popłynął nim, ze swą żoną i zbiorami ksiąg. Gdy odbijali od brzegu, zostali zobaczeni przez straże na murach Teirmu. By zapewnić ochronę, wbiegającym na pokład wieśniakom, ostrzelali z balist pokładowych doki i magazyny miasta. Po pewnym okresie żeglugi wyśledzili ich Ra'zacowie. Od tego czasu ich śladem zaczęły podążać trzy imperialne korwety. Pozbyli się ich po brawurowej żegludze przez Oko Dzika, potężny wir pomiędzy wyspami Beirland, a Nía. Stamtąd już bez większych przygód dotarli do Dauth, gdzie zostawili część mieszkańców Carvahall, a następnie popłynynęli w górę rzeki Jiet na Płonące Równiny, gdzie trafili w środek bitwy. Jeod i załoga Smoczego Skrzydła ostrzelała pozycje Imperium, przyczyniając się do wygranej Vardenów.

Po bitwie Jeod został wyznaczony do szukania wzmianek o innych sekretnych prejściach prowadzących do większych miasta Imperium. Podczas tej czynności odwiedził go Eragon. Był ciekaw faktów z życia swej matki Seleny oraz Morzana. Na odchodnym dał Helen kulę złota, a Jeodowi możliwość lotu na Saphirze. Laskonogi zaś dał mu w prezencie jeden ze swych egzemplarzy księgi Domia abr Wyrda.

Advertisement