Dziedzictwo Wiki
Advertisement
Disambiguation.png Hasło Eragon odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.
Jeśli szukasz innych znaczeń tego słowa, sprawdź Eragon (ujednoznacznienie).

Jeden chłopiec... Jeden Smok... Świat pełen przygód...

Eragon − tytuł pierwszego tomu cyklu Dziedzictwo autorstwa Christophera Paoliniego. Pierwsze wydanie książki ukazało się nakładem rodzinnej firmy wydawniczej Paolinich latem 2002 roku, a rok później, 26 sierpnia 2003 roku, wydało ją wydawnictwo Alfred A. Knopf, po czym tytuł znalazł się na liście bestsellerów New York Timesa, gdzie widniała przez 151 tygodni.

W polskim przekładzie Eragon po raz pierwszy ukazał się w 2004 roku nakładem Wydawnictwa MAG.

Akcja książki rozgrywa się w krainie Alagaësii, a głównym bohaterem jest nastoletni chłopak z ubogiej wiejskiej rodziny, który pewnego dnia znajduje smocze jajo i staje się Smoczym Jeźdźcem, otrzymując tym samym dziedzictwo legendarnego zakonu magów zbratanych ze smokami.

Na podstawie książki wytwórnia 20th Century Fox stworzyła ekranizację pod tym samym tytułem; premiera filmu odbyła się 13 grudnia (w Polsce 26 grudnia) 2006 roku. Film spotkał się jednak z dość znaczącą krytyką zwłaszcza ze strony miłośników książek i jak na razie kolejne tomy cyklu nie doczekały się własnych adaptacji.

Fabuła

Streszczenie Eragona znajdujące się w Najstarszym.

Eragon, piętnastoletni chłopiec z farmy, przeżywa wstrząs, gdy w górach zwanych Kośćcem znajduje lśniący błękitny kamień. Chłopiec zabiera go na farmę, na której mieszka wraz z wujem Garrowem i kuzynem Roranem. Garrow i jego już teraz nieżyjąca żona, Marian, wychowali Eragona. Nic nie wiadomo o ojcu chłopaka; jego matka, Serena, była siostrą Garrowa. Od czasu przyjścia na świat Eragona już jej nie widziano.W pewnym momencie kamień pęka i wychodzi z niego maleńki smok. Gdy Eragon dotyka smoczycy, na jego dłoni pojawia się srebrzyste znamię i powstaje nierozerwalna więź łącząca ich umysły i czyniąca z Eragona jednego z legendarnych Smoczych Jeźdźców.

Jeźdźcy Smoków pojawili się tysiące lat wcześniej, po wielkiej wojnie elfów ze smokami, chcąc dopilnować, aby nigdy już nie doszło do podobnego konfliktu pomiędzy dwiema rasami. Z czasem Jeźdźcy stali się strażnikami pokoju, nauczycielami, uzdrowicielami, filozofami naturalnymi i największymi z magów, jako że złączenie ze smokiem ujawnia talent magiczny. Pod ich przywództwem i czujnym okiem w Alagaesii nastała złota era. Gdy ludzie przybyli do tej krainy, także dołączyli do elitarnego zakonu. Po wielu latach pokoju potworne wojownicze urgale zabiły smoka młodego człowieka, Galbatorixa. Oszalały po tej stracie i odmowie starszych przyznania mu drugiego smoka Galbatorix postanowił obalić Jeźdźców.

Ukradł innego smoka - którego nazwał Shruikan i zmusił do służby za pomocą czarnej magii - i zgromadził wokół siebie grupę trzynastu zdrajców: Zaprzysiężonych. Z pomocą owych okrutnych uczniów Galbatorix wymordował Jeźdźców, zabił ich przywódcę Vraela i ogłosił się królem Alagaesii. W tym jednak tylko częściowo mu się powiodło, elfy i krasnoludy pozostały, bowiem bezpieczne w swych kryjówkach, a część ludzi założyła na południu Alagaesii niezależne królestwo Surdę. Od dwudziestu lat między frakcjami panuje równowaga poprzedzona osiemdziesięcioma latami otwartego konfliktu, jaki nastąpił po zniszczeniu Jeźdźców.

Tę właśnie kruchą polityczną równowagę zakłóca pojawienie się Eragona. Eragon lęka się, że grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo - powszechnie wiadomo, że Galbatorix zabił wszystkich Jeźdźców, którzy nie przysięgli mu posłuszeństwa - toteż ukrywa przed rodziną smoczycę i sam ją wychowuje. Nadaje jej imię Saphira, po smoczycy wspomnianej przez wioskowego bajarza, Broma. Wkrótce Roran opuszcza farmę, przyjmując pracę, która pozwoli mu zarobić dość pieniędzy, by mógł poślubić córkę rzeźnika, Katrinę.

Gdy Saphira jest już wyższa od Eragona, w Carvahall pojawiają się dwa złowrogie, przypominające chrząszcze stwory, Ra'zacowie. Szukają kamienia, który był jej jajem. Przerażona Saphira porywa Eragona i odlatuje z nim w głąb Kośćca. Eragonowi udaje się przekonać ją, by zawróciła, do tego czasu jednak jego dom zostaje zniszczony przez Ra'zaców. W ruinach Eragon odnajduje Garrowa, torturowanego i ciężko rannego.

Wkrótce potem Garrow umiera i Eragon przysięga wyśledzić i zabić Ra'zaców. Pomaga mu Brom, który wie o istnieniu Saphiry i chce towarzyszyć Eragonowi w jego podróży. Gdy Eragon się na to zgadza, Brom daje mu miecz, Zar'roca, należący kiedyś do Jeźdźca. Odmawia jednak odpowiedzi na pytanie, jak go zdobył.

Podczas podróży Eragon uczy się wiele od Broma, między innymi walki mieczem i posługiwania magią. W końcu gubią ślad Ra'zaców i odwiedzają miasto Teirm, bo Brom uważa, że jego stary przyjaciel Jeod może pomóc im odnaleźć kryjówkę potworów.

W Teirmie ekscentryczna zielarka Angela przepowiada Eragonowi przyszłość. Uprzedza, że największe potęgi będą zmagać się, by zawładnąć jego przeznaczeniem, przewiduje epicki romans z panną szlachetnego rodu, fakt, że pewnego dnia Eragon opuści Alagaesię, by już nie powrócić, oraz zdradę kogoś z jego rodziny. Jej towarzysz, kotołak Solembum, także przekazuje mu kilka rad.

Następnie Eragon, Brom i Saphira wyruszają do Dras-Leony, gdzie mają nadzieję odszukać Ra'zaców. Brom ujawnia w końcu, że jest agentem Vardenów - grupy buntowników dążących do obalenia Galbatorixa - i że ukrywał się w wiosce Eragona, czekając na pojawienie się nowego Smoczego Jeźdźca. Wyjaśnia też, że dwadzieścia lat wcześniej, wraz z Jeodem, wykradli jajo Saphiry Galbatorixowi. W czasie ucieczki Brom zabił Morzana, pierwszego i ostatniego z Zaprzysiężonych. Na świecie istnieją już tylko dwa smocze jaja, i oba pozostają nadal w rękach Galbatorixa.

W pobliżu Dras-Leony Ra’zacowie zastawiają pułapkę na Eragona i jego towarzysza. Chroniący Eragona Brom zostaje śmiertelnie ranny. Tajemniczy młodzieniec imieniem Murtagh przegania Ra’zaców. Twierdzi, że on sam także ich tropi. Następnej nocy Brom umiera. Tuż przed śmiercią wyznaje, że kiedyś był Jeźdźcem, a jego zabita smoczyca również nosiła imię Saphira. Eragon chowa Broma w grobowcu z piaskowca, który Saphira przemienia w czysty diament.

Już bez Broma, Eragon i Saphira postanawiają dołączyć do Vardenów. Pechowym zrządzeniem losu Eragon zostaje schwytany w mieście Gil'ead i sprowadzony przed oblicze Cienia Durzy, prawej ręki Galbatorixa. Z pomocą Murtagha udaje mu się uciec z więzienia, zabierają też ze sobą nieprzytomną elfkę Aryę, również wcześniej uwięzioną. W tym momencie Murtagh i Eragon są już wielkimi przyjaciółmi.

Arya nawiązuje w myślach kontakt z Eragonem i mówi mu, że przewoziła jajo Saphiry pomiędzy elfami i Vardenami w nadziei, że może wykluje się dla jednego z ich dzieci. Jednakże podczas ostatniej podróży wpadła w pułapkę zastawioną przez Durzę i musiała odesłać gdzieś jajo magią. W ten sposób trafiło do Eragona. Teraz została ciężko ranna, wymaga medycznej pomocy Vardenów. Dzięki myślowym obrazom pokazuje Eragonowi, jak odnaleźć buntowników. Rozpoczyna się heroiczny wyścig. Eragon i jego przyjaciele w ciągu ośmiu dni pokonują niemal czterysta mil. Ściga ich oddział urgali, który dogania uciekinierów w olbrzymich Górach Beorskich. Murtagh, odmawiający wcześniej dołączenia do Vardenów, musi wyznać Eragonowi, że jest synem Morzana. On sam jednak potępił czyny ojca i umknął opiece Galbatorixa, by samodzielnie wykuć swój los. Pokazuje Eragonowi wielką bliznę przecinającą mu plecy, ślad po tym jak Morzan cisnął w niego swym mieczem, Zar'rokiem, gdy Murtagh był jeszcze dzieckiem. W ten sposób Eragon dowiaduje się, że jego miecz należał kiedyś do ojca Murtagha, tego samego, który zdradził Jeźdźców Galbatorixowi i zabił wielu dawnych kompanów.

W ostatniej chwili Vardeni atakują urgale i ratują życie Eragona i jego towarzyszy. Okazuje się, że buntownicy mają swą bazę w Farthen Dûrze, wydrążonej górze wysokiej na dziesięć mil i szerokiej na dziesięć. Mieści się w niej także stolica krasnoludów, Tronjheim. Wewnątrz góry Eragon staje przed obliczem Ajihada, przywódcy Vardenów, a Murtagh zostaje uwięziony z powodu swojego ojca. Ajihad wyjaśnia Eragonowi wiele spraw, także to, że Vardeni, elfy i krasnoludy zgodzili się, że kiedy pojawi się nowy Jeździec, najpierw przejdzie przeszkolenie u Broma, a potem zostanie wysłany do elfów, aby zakończyć naukę. Teraz Eragon musi podjąć decyzję, co począć dalej.

Poznaje króla krasnoludów Hrothgara i córkę Ajihada, Nasuadę. Zostaje poddany próbie przez Bliźniaków, dwóch zdecydowanie niesympatycznych magów służących Ajihadowi. Walczy z Aryą, która tymczasem odzyskała siły, i ponownie spotyka Angelę i Solembuma, żyjących teraz wśród Vardenów. Eragon i Saphira błogosławią także jedną z sierot Vardenów.

Nagle do Farthen Dûru docierają wieści, że krasnoludzkimi tunelami zbliża się do nich armia urgali. Dochodzi do bitwy. Eragon zostaje rozdzielony z Saphirą i musi sam walczyć z Durzą. Durza, przewyższający siłą każdego człowieka, z łatwością pokonuje Eragona i rozcina mu plecy od ramienia po biodro. W tym momencie Arya i Saphira rozbijają sufit komnaty, szeroki na sześćdziesiąt stóp gwiaździsty szafir - odwracając uwagę Durzy dostatecznie długo, by Eragon mógł pchnąć go mieczem prosto w serce. Uwolnione od zaklęcia Durzy urgale zostają wyparte do tuneli.

W czasie, gdy Eragon leży nieprzytomny po bitwie, telepatycznie kontaktuje się z nim istota, która przedstawia się jako Togira Ikonoka - Kaleka Uzdrowiony. Proponuje, że udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania Eragona i nalega, by odnalazł go w Ellesmérze, gdzie żyją elfy.

Gdy Eragon się budzi, odkrywa, że mimo wysiłków Angeli została mu po walce rozległa blizna, podobna do tej Murtagha. Zrozpaczony, pojmuje także, iż zabił Durzę wyłącznie dzięki łutowi szczęścia i że rozpaczliwie potrzebuje szkolenia.

Pod koniec księgi pierwszej Eragon postanawia odnaleźć Togirę Ikonokę i zostać jego uczniem. Los snuje swą nić, w Alagaesii słychać pierwsze zwiastuny wojny i zbliża się dzień, gdy Eragon będzie musiał stawić czoło swemu jedynemu, prawdziwemu wrogowi: królowi Galbatorixowi.

Spis rozdziałów

Prolog: Cień grozy

 1. Odkrycie
 2. Dolina Palancar
 3. Smocze opowieści
 4. Dar losu
 5. Przebudzenie
 6. Herbatka przy kominku
 7. Imię mocy
 8. Przyszły młynarz
 9. Obcy w Carvahall
 10. Lot przeznaczenia
 11. Zagłada niewinności
 12. Czuwanie
 13. Szaleństwo życia
 14. Miecz Jeźdźca
 15. Budowa siodła
 16. Therinsford
 17. Huk grzmotu i trzask pioruna
 18. Odkrycie w Yazuac
 19. Wyrzuty
 20. Magia jest najprostszą rzeczą
 21. Daret
 22. Smoczym okiem
 23. Pieśń na drogę
 24. Odkrywanie Teirmu
 25. Stary druh
 26. Czarownica i kotołak
 27. Czytanie i plany
 28. Złodzieje w zamku
 29. Kosztowny błąd
 30. Wizja doskonałości
 31. Mistrz miecza
 32. Odór Dras-Leony
 33. Szlakiem oleju
 34. Religia Helgrindu
 35. Zemsta Ra'zaców
 36. Murtagh
 37. Dziedzictwo Jeźdźca
 38. Diamentowy grobowiec
 39. Pułapka w Gil'eadzie
 40. Du Súndavar Freohr
 41. Walka z cieniami
 42. Wojownik i uzdrowiciel
 43. Woda z piasku
 44. Rzeka Ramr
 45. Pustynia Hadaracka
 46. Właściwa droga
 47. Potyczka
 48. Ucieczka przez dolinę
 49. W szponach zwątpienia
 50. W poszukiwaniu odpowiedzi
 51. Wspaniałość Tronjheimu
 52. Ajihad
 53. Pobłogosław to dziecię, Argetlamie
 54. Język kijanki i mandragora
 55. W grocie króla gór
 56. Próba Aryi
 57. Cienie się wydłużają
 58. Bitwa w Farthen Dûrze
 59. Mędrzec w Smutku Pogrążony


Wydawnictwa w różnych krajach

 • Australia: Alfred A. Knopf
 • Ameryka łacińska: Roca Editorial
 • Brazylia: ROCCO Jovens Leitores
 • Kanada: Alfred A. Knopf
 • Chiny: Nieznany
 • Czechy: Fragment Publishing House
 • Dania: Sesam
 • Finlandia: Tammi
 • Francja: Bayard Jeunesse
 • Hiszpania: Roca Editorial
 • Holandia: Publisher M
 • Indonezja: Gramedia Pustaka Utama
 • Japonia: Random House Japan
 • Korea: Nieznany
 • Niemcy: Bertelsmann
 • Nowa Zelandia: Corgi/Random House
 • Polska: Mag Publishing Hosue
 • Portugalia: Gailivro
 • Rumunia: Rao International Publishing Company
 • Szwecja: Bonnier Carlsen
 • Wielka Brytania: Doubleday
 • Włochy: Fabbri Editors & Mondolibri
 • Stany Zjednoczone: Paolini Intl, LLC (stare) & Alfred A. Knopf (aktualne)

Dodatki

Słowniki:

Książka zawiera również narysowane przez Paoliniego mapę Alagaësii oraz oko Saphiry.

Wydania specjalne

Eragon (wydanie deluxe)

Wydanie to ukazało się wyłącznie w oryginalnej wersji językowej. Różni się od zwykłego kilkoma ekskluzywnymi dodatkami, których nie zawierają poprzednie wydania książki:

Eragon (wydanie filmowe)

Książka ta ukazała się z okazji premiery ekranizacji Eragona, także w języku polskim. Oprócz domyślnej zawartości oraz dodatków, książka zawiera kilka kolorowych stron z fotosami z filmu, a także okładkę z plakatem filmowym zamiast oryginalnej.

Okładki

Zobacz też

Książki
Główny cykl

Eragon Najstarszy Brisingr Dziedzictwo

Inne książki

Widelec, Wiedźma i Smok

Advertisement