FANDOM


Eldest

Eldunarí - w Pradawnej Mowie Serce Serc, drugi po umyśle nośnik świadomości smoka.

WyglądEdytuj

Jest to podobny do klejnotu twardy obiekt zbudowany z tej samej substancji co smocze łuski i zlokalizowany w klatce piersiowej.

Cykl powstaniaEdytuj

Gdy smok się wykluwa, jego Eldunari jest czyste i nieskazitelne, bezbarwne. Zwykle pozostaje takie przez całe życie i po śmierci właściciela rozkłada się razem z ciałem, chyba że smok zdecyduje się przelać w nie swoją świadomość. Jest to proces nieodwracalny i narażający właściciela na wiele niebezpieczeństw. Po tym procesie Eldunari nabiera barwy łusek właściciela i zaczyna się jarzyć niczym rozżarzony węgiel.

Jeśli smok to uczyni, Eldunari przetrwa rozkład ciała i jego esencja może trwać bez końca. Smok może również usunąć z siebie Eldunari jeszcze za życia. Wówczas każdy kto trzyma je w dłoniach może porozumieć się ze smokiem bez względu na odległość. W ten sposób ciało i świadomość mogą trwać osobno a równocześnie pozostawać złączone.

EnergiaEdytuj

Kiedy smok doświadcza śmierci ciała i jego świadomość zamyka się w pełni w sercu serc, przenosi ze sobą tyle sił, ile pozostało w ciele, w chwili zgonu. Od tej pory ich zapas energii stale rośnie przez następne pięć do siedmiu lat, aż w końcu osiągnie maksimum, olbrzymią moc. Smok będący w swym Eldunari nie jest w stanie samodzielnie zakończyć swego istnienia, chyba że przydarzy mu się rzadki przypływ magii lub ktoś zgodzi się je roztrzaskać. Właśnie z tego powodu wiele smoków wahało się przed przelaniem do Eldunari swej świadomości.

Serce serc w praktyceEdytuj

Istnienie Eldunari było utrzymywane w sekrecie i elfy dowiedziały się o nich dopiero przy podpisaniu paktu ze Smokami. Postanowiono wtedy zachować ów sekret dalej i wiedzieli o nim tylko najważniejsi elfi dostojnicy. Dzikie smoki dowiadywały się o swych Eldunari od starszyzny, gdy stawały się dość dojrzałe, by zrozumieć jak można je wykorzystać. Smoczym Jeźdźcom i ich smokom mówiono o Eldunari dopiero po kilku latach partnerstwa, by młody smok pod wpływem impulsu tudzież chęci zaimponowania partnerowi nie zechciał oddać mu swego Serca Serc. Związek między Jeźdźcem i smokiem, gdy smok żyje tylko w swym Eldunari, nazywany jest Indlvarm.

Pojawienie sięEdytuj

W dawnych czasach dzikie smoki przechowywały swe Eldunari w Du Fells Nangoroth, w sercu pustyni Hadarackiej. Potem oddawały one swe Serca Serc do skarbców Eldunari, będących w posiadaniu Jeźdźców np. w Doru Araebie. Takie wiekowe smoki będące w zamknięciu były celem poszukiwaczy odpowiedzi na różne pytania i były traktowane jak świętość. Gdy Galbatorix wykradł pisklę Shruikana, wziął też jego Eldunari, a wraz z jego pomocą nagiął go do swej woli. Następnie okradł skarbce Eldunari. W swych zbiorach według szacunków Oromisa ma ich wiele setek. To Eldunari stały się źródłem mocy Galbatorixa, a także jego sługi, Murtagha.

Także Glaedr przekazał swe serce serc, lecz nie swemu Jeźdźcowi, a Eragonowi i Saphirze .

Zobacz teżEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.