FANDOM


Dziedzictwo tom 1
Dziedzictwo pl
Główne
Autor Christopher Paolini
Ilustrator okładki John Jude Palencar
Wydawca Ang/USAlfred A. Knopf

PolWydawnictwo MAG

Tłumaczenie Paulina Braiter
Data publikacji 10 listopada 2011
Liczba stron 443
Okładka Miękka/twarda
Cena 39,99 zł/49,99 zł
Tomy
Poprzedni tom Brisingr
Następny tom Dziedzictwo tom 2
Inne
Smok na okładce Fírnen

Historia, która rozpoczęła się od "Eragona", kończy się "Dziedzictwem"... - napis na okładce

Dziedzictwo - czwarta część "Dziedzictwa". Została wydana w Polsce dnia 10 listopada 2011 roku, czyli o jeden dzień później, niż początkowo planowano.

Christopher Paolini nie przewidział, że zostanie wydana czwarta część "Dziedzictwa". Spowodowane to jest tym, że trzecia część cyklu, Brisingr, była zbyt obszerna.

FabułaEdytuj

Eragon, będący na czele Vardenów wraz z Saphirą i Nasuadą, zaatakował miasto Belatonę. Miało to być jedno z miast, jakie mieli zdobyć Vardeni, co pomogłoby im w walce z Imperium. Walczył z wieloma strażnikami. Podczas ataku na zamek została ranna jego smoczyca, Saphira, której nie mógł pomóc ze względu na konieczność oszczędzania energii do walki. Została zaatakowana przez jeźdźca konnego, atakującego za pomocą lancy Dauthdaert o imieniu Niernen. Ponieważ nie wiedział nic o tego rodzaju broni, Arya i Blödhgarm wyjaśnili mu jego historię i zastosowanie.

Później Eragon wraz z Aryą wdarł się do zamku lorda Bradburna, którego Eragon zmusił do poddania się. Po odmowie Arya, przyłożywszy dłoń do jego policzka, wymówiła zaklęcie, mające go uśpić. Tak też się stało.

Niedługo potem do zamku przybył kotołak o imieniu Grimrr Półłapy, stojący na czele swojej armii. Złożył chęć służenia Vardenom. Po ustaleniu warunków Nasuada i Eragon naradzili się, czy powinni przyjąć w swe szeregi kotołaki, lecz w końcu, zgodzili się.

Po walce Eragon wraz z Saphirą wrócili do obozu Vardenów, gdzie chłopak spożył posiłek. Następnie raz jeszcze obejrzał wspomnienie Broma i wysłuchał jego wskazówek dotyczących pokonania Galbatorixa. Później, wraz z Saphirą, podjął próbę połączenia się z Glaedrem, zamkniętym w swoim sercu serc, pogrążonym w rozpaczy. Próba nawiązania kontaktu ze smokiem nie powiodła się.

Eragon przywykł wieczorami ćwiczyć pisanie i czytanie zarówno ludzkich, jak i elfickich run, a także medytować, oczyszczając swój umysł ze wszelkich myśli.

Wkrótce Baldor i Albriech przybyli do Eragona, oznajmiając, że Elain zaczęła rodzić. Przejął się, jako że Elain znajdowała się w trudnej sytuacji zdrowotnej i ciąża mogła poważnie jej zaszkodzić. Poprosił więc Aryę, aby towarzyszyła kobietom z Carvahall przy porodzie, używając magii. Sam czekał przed namiotem, od czasu do czasu krzywiąc się na dźwięk krzyków Elain. Kiedy poród dobiegł końca, okazało się, że dziecko urodziło się z kocią wargą. Eragon obiecał uleczyć dziewczynkę.

Całą noc spędził nad dzieckiem, układając zdania w pradawnej mowie, wypowiadając zaklęcia i lecząc małą dziewczynkę. Udało mu się to - Horst i Elain byli mu niezmiernie wdzięczni i nazwali swoje dziecko Nadzieją.

Nasuada wysłała Rorana na misję zdobycia miasta Aroughs, mianując go chwilowo kapitanem. Kuzyn Eragona chciał, aby Jeździec dał mu nowy komplet zaklęć ochronnych, jednak Nasuada powstrzymała go ze względu na zbliżający się atak na Dras-Leonę.

Kiedy armia Vardenów była już gotowa, wraz z Eragonem i Saphirą na czele wyruszyli pod mury Dras-Leony. Jednak próba ataku zakończyła się niepowodzeniem, gdyż zatrzymał ich Murtagh wraz z Cierniem. Od tamtej pory Vardeni przebywali w seoim obozie rozbitym w pobliżu miasta, żeby przy okazji móc zaatakować Dras-Leonę. W międzyczasie krasnoludzka armia połączyła się z buntownikami.

Niedługo później Jeod Laskonogi, uczony z Carvahall i przyjaciel Broma i Eragona, oznajmił chłopakowi, że udało mu się znaleźć podziemny tunel wiodący do Dras-Leony. Eragon wraz z Aryą, Angelą i elfem Wyrdenem udali się w nocy w to miejsce, aby prześlizgnąć się do miasta. Pod ziemią zostali zaatakowani przez kapłanów Helgrindu. Podczas walki zginął elf, a Eragon zgubił Pas Belotha Mądrego. W tunelach Eragon i Arya dowiedzieli sie o prawdziwym przedmiocie czci kapłanów - nie był to, jak to sie powszechnie mówiło Helgrind, lecz Ra'zacowie. Po przedostaniu się do katerdy zabili Najwyższego Kapłana Helgrindu i kilku członków sekty.

Gdy grupa wydostała się do miasta Vardeni rozpoczęli atak. Podczas bitwy saphira zburzyła katedrę, a Eragon energią z Arena wysadział bramy, a Dras-Leona została zdobyta. W noc po ataku niespodziewanie Mutragh, Cierń i żołnieże Imperium zaatakowali obóz Vardenów i uprowadzili Nasuadę, a Eragon został wodzem Vardenów.

Podczas oblężenia Roran zdobył Aroughs, używając podstępu - taranem z barek i łupka rozbili bramę wodną miasta. Podczas walki zginął Carn i lord miasta - Halstead.

Zdołowany po porwaniu Nasuady Eragon stwierdził, że nadeszła chwila, aby poszukać Skały Kuthian i Krypty Dusz. Przy pomocy Solembuma odkrył, że znajdują się one na Vroengardzie i ku niezadowoleniu Vardenów waruszył tam wraz z Saphirą i Gleadrem.

RozdziałyEdytuj

 1. Przez wyłom
 2. Cios młota
 3. Cienie na horyzoncie
 4. Król kot
 5. Po walce
 6. Wspomnienia umarłych
 7. Czymże jest człowiek?
 8. Cena władzy
 9. Brutalnie w światło dnia...
 10. Kołysanka
 11. Nie spoczną znużeni
 12. Taniec z mieczami
 13. Nie honor, nie sława, lecz pęcherze w niefortunnych miejscach
 14. Księżycożerna
 15. Plotki i pismo
 16. Aroughs
 17. Dras-Leona
 18. Rzut kośćmi
 19. Przyjaciel i wróg
 20. Ognista mąka
 21. Popiół i pył
 22. Bezkrólewie
 23. Thardsvergûndnzmal
 24. Droga wiedzy
 25. Bliskość serc
 26. Odkrycie
 27. Decyzje
 28. Pod wzgórzem i skałą
 29. Nakarmić boga
 30. Niewierni na swobodzie
 31. Dźwięk dzwonu
 32. Czarna-jaskinia-dzierzbo-cierni
 33. Młot i hełm
 34. A potem runęły mury
 35. Na brzegach jeziora Leona
 36. Słowo Jeźdźca
 37. Konklawe królów
 38. Labtrynt bez końca
 39. Fragmenty, niewyraźne, na wpół dostrzeżone
 40. Pytania bez odpowiedzi
 41. Pożegnanie

Wydania w innych krajach Edytuj

 • Australia: Alfred A. Knopf
 • Brazylia: Editora Rocco
 • Bułgaria: Hermes Books
 • Czechy: Fragment Publishing House
 • Dania: Sesam
 • Finlandia: Tammi
 • Francja: Bayard Jeunesse
 • Hiszpania: Roca Editorial
 • Holandia: Publisher M
 • Indonezja: Gramedia Pustaka Utama
 • Japonia: Random House Japan
 • Kanada: Alfred A. Knopf
 • Latin America: Roca Editorial
 • Niemcy: Random House/Blanvalet (Bertelsmann)
 • Nowa Zelandia: Corgi/Random House
 • Polska: Mag Publishing House
 • Portugalia: Gailivro
 • Rumunia: Rao International Publishing Company
 • Serbia: Čarobna knjiga
 • Stany Zjednoczone: Alfred A. Knopf
 • Szwecja: Bonnier Carlsen
 • Wielka Brytania: Doubleday
 • Włochy: Fabbri Editors & Mondolibri

DodatkiEdytuj

OkładkiEdytuj

Zobacz teżEdytuj

Cykl Dziedzictwo


Inne książki związane z Dziedzictwem

1. Przewodnik po Alagaësii

2. Eragon (wydanie deluxe)

3. Eragon (wydanie filmowe)

4. Najstarszy (wydanie deluxe)

5. Brisingr (wydanie deluxe)

6. Dziedzictwo (wydanie deluxe)

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.