FANDOM


Durza
Durza-plakat
Informacje
Rasa Cień
Płeć Mężczyzna
Wzrost Przeciętny
Kolor włosów Czerwone
Kolor oczu Czerwone
Polityka
Przynależność Imperium
Inne
Pojawienie się Eragon
Odtwórca w filmie Robert Carlyle

Durza (urodzony jako człowiek Carsaib) - Cień w służbie króla Galbatorixa. Był dowódcą jego armii urgali w bitwie o Farthen Dûr. Został podczas niej unicestwiony przez Eragona, co sprawiło, że młody Jeździec zyskał zaszczytny tytuł Cieniobójcy.

Wygląd

Durza był wysokim mężczyzną odzianym w czarne szaty. Ciało miał jak większość Cieni szczupłe i żylaste, niczym ciało biegacza. Jego siła kilkakrotnie przewyższała ludzką. Twarz miał bladą i wręcz przeźroczystą, szczególnie na czole. Okalały ją szkarłatne włosy. W jego rdzawych oczach płonął obłęd kogoś kto napawa się mocą bez ograniczeń. Zęby zaś miał spiłowane. Podczas bitwy o Farthen Dûr odziany był w płaszcz z wężowej skóry i ciemny hełm, bogato zdobiony jak u generała. W ręku dzierżył czarną, okrągłą tarczę z czerwonym szlakiem. Durza walczył długim jasnym mieczem, z pozostawioną przez Ajihada, długą i krętą rysą. Był on dość wąski, by wniknąć między żebra i dość solidny, by przeciąć zbroję.

Charakter

Durzę przepełniało okrucieństwo. Z jego rozkazu urgale wymordowały mieszkańców Yazuac. Przez długi czas torturował na wymyślne sposoby Aryę, aby wydobyć z niej miejsce, do którego wysłała jajo Saphiry. Gdy posunął się za daleko i elfka mogła nie przeżyć, leczył jej rany, by następnego dnia zacząć od nowa. Arya była chłostana, bita i piętnowana rozpalonym żelazem, w kształcie szponów. Cień był też pewnym siebie i zdecydowanym dowódcą. Kierował osobiście ruchami wojsk urgalskich. Był potężnym magiem, dzięki mocy zamieszkujących go Duchów. Jego obrona mentalna stała na poziomie dobrze wyćwiczonych magów.

Historia

Wczesne lata

Przyszły Cień urodził się w rodzinie Wędrownych Szczepów, jako chłopiec o imieniu Carsaib. Plemię nomadów porzuciło ich, nazywając jego ojca krzywoprzysiężcą. Żyli razem na pustyni Hadarackiej, do czasy gdy nieznani napastnicy zabili Carsaibowi rodziców. Bliskiego śmierci chłopaka znalazł czarnoksiężnik Haeg. Chłopak poprosił zbawcę, by nauczył go przyzywać Duchy. Haeg zgodził się i nazwał go "Pustynnym szczurem". Jego moc ciągle rosła, żywił się jaszczurkami. Pielęgnował swojego nauczyciela po nieudanym zaklęciu. Którejś nocy napadli na nich bandyci i zabili Haega Carsaib wezwał Duchy, by się zemścić. Te okazały się jednak silniejsze i opętały jego ciało i umysł. Zwróciły się przeciw niemu i od tego czasu znany był jako Durza.

Jako Cień

Jako Cień Durza zabił setki istnień. Zdarzyło się, iż Durza spotkał Galbatorixa, którego nauczył mrocznej magii. Doprowadziło to do Upadku i końca Smoczych Jeźdźców. Następnie wiernie służył swemu panu, wypełniając dla niego coraz to nowe krwawe misje. Wiadomo, iż pojedynkował się z Ajihadem, przywódcą Vardenów. Jego przeciwnik pozostawił mu na mieczu rysę.

Gilead

Miejsce tortur Aryi i przetrzymywania Eragona Cieniobójcy

Został wyznaczony do schwytania w pułapkę smoczej kurierki Aryi, wiozącej jajo Saphiry. Misja zakończyła się fiaskiem. Zginęli strażnicy elfki Fäolin i Glenwing, ale Arya zdołała teleportować jajo do Carvahall, w nadziei, iż znajdzie je Brom. Tak trafiło ono do polującego w Kośćcu Eragona. Aryę Cień zabrał do Gil'eadu, gdzie torturował ją z wielikim okrucieństwem, by wydobyć z niej aktualną lokację jaja, elfich miast i jej zasób pradawnej mowy. W międzyczasie Durza otrzymał dowództwo w kampanii skierowanej przeciwko Vardenom. Spętał umysły przywódców urgalskich szczepów, by ci pracowali razem zgodnie, wbrew ich naturze. Następnie kierował ich migracją w Góry Beorskie. Kierował ich do opuszczonego krasnoludzkiego miasta Orthiad, które zostało przemianowane na Ithrö Zhâda (Zagłada Buntowników).

W Gil'eadzie doszło do pojmania przez urgale Eragona. Został on umieszczony w tym samym ciągu cel co Arya. Jeździec został odurzony narkotykiem, uniemożliwiającym używanie magii. Durza zaś osobiście go odwiedził i usiłował odkryć jego prawdziwe imię. Chłopakowi udało się uciec odmawiając sobie pokarmu i napitku. Przy pomocy Saphiry i Murtagha uciekł zaś z cytadeli. Podczas ucieczki stoczył pojedynek z Durzą. Cień niechybnie by wygrał, ale Murtagh dwukrotnie postrzelił go z łuku. Za pierwszym razem w ramię, a za drugim między oczy. To drugie trafienie sprawiło, że Cień rozwiał się i odrodził w innym miejscu, jeszcze silniejszy.

Durza-bitwa

Durza na czele urgalskich wojsk

Durza kierował atakiem urgali na Tronjheim. Nie ujawnił się jednak bezpośrednio przeciwnikom, aż do czasu powtórnego pojedynku z Eragonem. Podczas niego Eragonowi udało się przełamać blokadę mentalną Cienia. Nie dał jednak rady zapanować nad falą wspomnień przeciwnika. Ten ciął go swym mieczem przez plecy od prawego ramienia do lewego biodra. Gdy chłopak leżał przed nim pokonany, Arya roztrzaskała znajdujący się nad Cieniem Isidar Mithrim. To odwróciło uwagę Durzy. Wówczas Eragon zebrał siły i przebił płonącym Zar'rocem Cienia. Duchy wypełniające go rozerwały ciało nosiciela i rozpierzchły się na wszystkie strony.

Po wygranym starciu resztki świadomości Cienia prześladowały chłopaka i nie pozwalały mu wyzdrowieć. Z pomocą przyszedł mu Oromis, który swą świadomością usunął pozostałości po Durzy. Jednak aż do czasu Agaetí Blödhren Eragon zmagał się ze straszliwymi i niespodziewanymi atakami bólu pleców. Smoki wyleczyły mu tę przypadłość pod drzewem Menoa.

Poprzednik Pozycja Następca
Morzan Prawa ręka Galbatorixa Murtagh
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.