FANDOM


Du Fyrn Skulblaka
Ogólne
Wojna: Du Fyrn Skulblaka
Miejsce Ilirea, Du Weldenvarden
Wynik starcia Przymierze elfów ze smokami
Strony konfliktu
Smoki Elfy
Konsekwencje
Śmierć wielu elfów i smoków; Przymierze elfów ze smokami

Du Fyrn Skulblaka - wojna elfów ze smokami.

PrzyczynyEdytuj

Zanim do Alagaësii zawitały elfy, urgale, bądź ludzie, kraina ta znajdowała się we władaniu krasnoludów. Oprócz nich ziemię tą zasiedlały smoki. Między tymi dwiema rasami dochodziło co prawda do konfliktów, ale nie na dużą skalę, ponieważ smoki gniazdowały głównie w Du Fells Nangoroth.

Setki lat później do Alagaësii przybyły na srebrnych statkach elfy z krainy zwanej Alalëą. W ślad za nimi przybył urgale. Z początku stosunki między elfami a smokami były poprawne, choć elfy nie uważały smoków za istoty inteligentne. Za panowania króla Ceranthora pewien elfi młodzik postanowił zapolować na smoka (elfy wówczas jadały jeszcze mięso) i zabił go. Oburzone smoki zwarły szeregi i zaatakowały cały elfi naród. Przerażone nieporozumieniem elfy próbowały zakończyć walkę, lecz nie mogły porozumieć się ze smokami.

PrzebiegEdytuj

Rozpoczęła się trwająca pięć lat krwawa i wyniszczająca wojna. Z początku elfy tylko się broniły, ale potem przeszły do kontrofensywy. Zniszczyły między innymi gniazda smoków na Skale Strzaskanych Jaj. Smoki spaliły zaś miasto Ilireę.

Walki trwałyby o wiele dłużej gdyby nie to, że młody elf o imieniu Eragon odnalazł porzucone, białe smocze jajo. Postanowił wychować smoka, który się wykluł i nazwał go w pradawnej mowie Bid'Daum. Wraz ze swym towarzyszem zaczął głosić pokój po całej Alagaësii. Gdy Bid'Daum dorósł, razem objawili się światu.

ZakończenieEdytuj

Starania Eragona i Bid'Dauma sprawiły, iż po zakończeniu konfliktu królowa elfów Tarmunora i wybrany przez smoki przedstawiciel postanowili zawrzeć traktat. Zwykłe zobowiązanie na piśmie nie wystarczyłoby, toteż postanowiono złączyć obie potężne rasy magią. Elficcy magowie przez dziewięć lat pracowali nad właściwym zaklęciem. Po owym czasie elfy i smoki przybyły do Ilirei. Elfy nadały czarowi strukturę, smoki moc i połączyły swe rasy. Zaklęcie sprawiło, iż smoki zyskały władzę nad językiem i ogładę, elfy zaś długowieczność i urodę.

Postanowiono także o ustanowieniu strażników paktu i łączników między rasami. Smoczych Jeźdźców. Wewnątrz czaru przygotowanego przez Tarmunorę krył się mechanizm pozwalający pisklęciu złączyć się z Jeźdźcem. Odtąd, gdy smok decydował się oddać jajo Jeźdźcom, nad nim wypowiada się pewne słowa sprawiające, że pisklę nie wykluwa się przedwcześnie.

SkutkiEdytuj

Skutkami wojny była śmierć wielu elfów i smoków, zniszczenie Skały Strzaskanych jaj i Ilirei.

Zobacz teżEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.