Dziedzictwo Wiki
Advertisement
Dziedzictwo Wiki
Brom Holcombsson
Brom.jpg
Opis
Rasa Człowiek
Płeć Mężczyzna
Wzrost Przeciętny
Kolor włosów Ciemne
Kolor oczu Brązowe
Polityka
Przynależność Vardeni

Zakon Smoczych Jeźdźców

Znani nauczyciele Oromis
Jeździec
Smok Saphira I
Miecz Undbitr

"Tak czy inaczej nie zamierzam zostać w domu, gdy podrostek krąży po świecie ze smokiem."

- Brom do Eragona

Brom - potężny Jeździec, był założycielem Vardenów i ojcem Eragona Cieniobójcy. Po upadku Jeźdźców życie swe poświęcił zwalczaniu Galbatorixa i jego sług. Zabił kilkoro Zaprzysiężonych i był zamieszany w śmierć kolejnych kilku. Jednak największą sławę przyniosło mu zabicie Morzana, swego niegdysiejszego przyjaciela. To Brom nauczył Eragona fechtunku i podstaw magii oraz przeprowadził chłopaka przez Tuatha du orothrim.

Wygląd

Jeździec ów jest średniego wzrostu. Do pasa ma przypasany miecz i podpiera się grawerowaną laską. Na prawej dłoni nosi pierścień - Aren. Głowę ma łysą, natomiast broda jego ma srebrną barwę. Dominującym elementem twarzy jest orli/haczykowaty nos. Wydatne brwi osłaniają błękitne, przenikliwe oczy.

Charakter

Brom był spostrzegawczym i bystrym mężczyzną. W starciach używał głównie sprytu, inteligencji i rozumu, nie zaś siły. Był też człowiekiem bardzo skrytym i starał się nie pokazywać po sobie emocji.

Historia

Dzieciństwo

Brom urodził się w rodzinie iluminatorów, w Kuaście, z matki Neldy i ojca Holcomba. W Kuaście, z powodu jej odizolowania przez Kościec od reszty kontynentu jest siedliskiem wielu dziwacznych zwyczajów i poglądów. Gdy Brom przybył do Ilirei, zawsze stukał po trzykroć w framugę, przed i po wyjściu z pomieszczenia. Z powodu żartów innych adeptów zaprzestał tych praktyk.

Przyjaźń z Morzanem

Gdy Brom zaczynał szkolenie na Jeźdźca Oromis miał już jednego ucznia, starszego o trzy lata od Broma Morzana. Brom nie odstępował od jego boku i nie sprzeciwiał mu się co ten drugi wykorzystywał na rozliczne sposoby. Spowodowało to, że Morzan stał się tak dumny i okrutny, iż Oromis chciał adeptów rozdzielić. Nim do tego jednak doszło, Morzan pomógł Galbatorixowi wykraść pisklę Shruikana.

Podczas Smoczej Wojny

Brom-0.jpg

Podczas Smoczej Wojny Brom walczył w obronie zakonu. W czasie starć o Doru Araebę, Galbatorix wraz z Zaprzysiężonymi zabili smoczycę Broma Saphirę. W tejże samej potyczce zaginął też jego miecz Undbitr. Młody Jeździec z żalu i rozpaczy po stracie najbliższej sobie osoby omal nie popadł w szaleństwo. Żal przekuł jednak w pragnienie zemsty i zwrócił je na Morzana, którego obwinił za wszelkie swe niepowodzenia. Udał się do Rhunön, by ta wykuła mu nowy miecz. Ona jednak złożyła już swą przysięgę i nie mogła nic więcej zrobić. Brom nie chciał za nic opuścić kuźni toteż Oromis musiał go ogłuszyć. Z Ellesméry Jeździec udał się na równiny Ilirei, gdzie poniósł śmierć król Evandar. W czasie trwającego w tym czasie zamętu Brom uwolnił część więźniów, zgromadził wokół siebie grupę wygnańców i wraz z nimi stworzył Vardenów. Osobiście zabił troje Zaprzysiężonych w tym Morzana i odpowiedzialny był za śmierć pięciu kolejnych.

Związek z Seleną i wykradzenie jaja

Dwadzieścia lat przed wydarzeniami opisanymi w Eragonie do Vardenów zaczęły dochodzić słuchy o kobiecie zwanej Czarną Ręką, która siała śmierć w ich szeregach. Dowiedzieli się też, iż oddana jest tylko swemu partnerowi Morzanowi. Brom udał się zatem do majątku Morzana mieszczącego się na północno-zachodnim brzegu jeziora Leona, aby ją zabić. Dostał się do niego w przebraniu ogrodnika i co było dla niego zaskoczeniem zakochał się z wzajemnością w Selenie. Po jego wpływem zaczęła ona dostarczać Vardenom informacje o Imperium, zmieniło się także jej prawdziwe imię co pozwoliło jej uniezależnić się od Morzana. Trzy lata po powiciu Murtagha zaszła z Bromem w ciążę. Zorientowała się o swym stanie, gdy był on na misji. By ratować dziecko uciekła z zamku Morzana i dzięki swym ponadprzeciętnym zdolnościom udało jej się dostać do Carvahall, gdzie urodziła Eragona. Oddała go swemu bratu Garrowowi na wychowanie i powróciła skąd przyszła.

Przed tymi wydarzeniami Brom nawiązał kontakt z młodym uczonym i swym przyszłym przyjacielem Jeodem, który odkrył sekretny tunel prowadzący do cytadeli w Urû'baenie. Człek imieniem Hefring wyznaczony do wykradzenia trzech smoczych jaj ze skarbca Galbatorixa, wykradł tylko jedno - Saphiry. Miast oddać je Vardenom uciekł w sobie tylko znanym kierunku. W pościg za nim ruszył Brom i Morzan. Spotkali się oni już po tym jak ten drugi zabił Hefringa i odebrał mu jajo. Od niego Brom dowiedział się o zniknięciu Seleny i ta wiadomość dała mu siłę by zabić Morzan i jego smoka. Odebrał trupowi wroga jajo i zostawił je w umówionym z Vardenami miejscu. Następnie bezzwłocznie udał się do majątku Morzana, gdzie dowiedział się, iż Selena powrócila z tajemniczej podróży dwa tygodnie wcześniej i umarła zaledwie kilka godzin przed jego przybyciem. Z relacji uzdrowicieli próbujących ją leczyć wywnioskował prawdę. Udał się do Carvahall, gdzie znalazł Eragona pod opieką wujostwa.

Brom powrócił w sekrecie do Tronjheimu, gdzie ujawnił się Deynorowi ówczesnemu przywódcy Vardenów. Pomógł wynegocjować pakt pomiędzy Ludźmi a elfami, a następnie odeskortował Aryę do Ellesméry, gdzie swe dzieje opowiedział Oromisowi. Prawdę usłyszał prawdopodobnie także Bladgen, kruk królowej Islanzadi. Stamtąd Brom powrócił do Carvahall, gdzie przedstawił się jako bajarz i bard.

Szkolenie nowego Jeźdźca

Brom daje Eragonowi Zar'roca

Piętnaście lat później Eragon obserwowany z daleka przez Broma odnalazł smocze jajo przeniesione przez Aryę za pomocą magii. Wyklutemu pisklęciu chłopak nieświadomie nadał imię Saphira identyczne z imieniem smoczycy Broma.

Istnienie Saphiry sprowadziło niebezpieczeństwo ze strony Imperium na rodzinę Eragona. Gdy Ra'zacowie zniszczyli farmę chłopaka i zabili jego wuja, Eragon i Saphira postanowili ruszyć w poszukiwaniu zemsty na oprawcach. Dołączył do nich Brom, który odkrył prawdę o tym, iż chłopak stał się Jeźdźcem. Rozpoczął też pierwszy etap szkolenia Tuatha du orothrim i przekazał na jego ręce Zar'roca zdobycznego na Morzanie. W mieście Therinsford, Brom zakupił dwa konie: Śnieżnego Płomienia i Cadoca.

W mieście Yazuac podróżnicy zostali zaatakowani przez maruderów z urgalskiej armii. To tam Eragon po raz pierszy użył magii. Od tego czasu Brom uczył chłopaka nie tylko fechtunku, ale również panowania przepływem mocy.

W portowym mieście Teirm Brom nauczył Eragona czytać i pisać, chłopak bowiem był do tej pory analfabetą. W tymże miejscu ojciec i syn, przy pomocy Jeoda wydedukowali gdzie mieści się kryjówka Ra'zacków.

W drodze do Dras-Leony Jeźdźcy zostali napadnięci przez bandę urgali. Eragon wykazując godną podziwu głupotę obraził ich zwierzchnika i miast pozabijać ogłuszyć. Brom musiał szukać ich na bardzo dużym obszarze i nie wszystkich udało mu się wyłapać. W tym czasie zdradził Saphirze prawdę o swym ojcostwie i kilka przydatnych wskazówek dla pary oraz swe wspomnienie, w którym przemawia do Eragona jako ojciec.

Śmierć

Pierścień Broma, Aren

"A teraz największa przygoda"
- ostatnie słowa Broma

Po odnalezieniu Ra'zacków w Dras-Leonie Brom i jego podopieczni wpadli w zasadzkę. W trakcie ucieczki z miasta musieli się zatrzymać na nocleg. Wtedy pojmali ich Ra'zackowie. Z opresji wybawił ich Murtagh, jednak potwory zdołały zranić Broma, gdy ten zasłonił Eragona przed ciosem sztyletu. Chłopak przy pomocy Saphiry i Murtagha opatrzył starego bajarza, jedanak jego stan pogarszał się z godziny na godzinę. Na pewien czas przed śmiercią odzyskał przytomność i wyjawił prawdę Eragonowi o tym, iż był Jeźdźcem (przemilczał swe ojcostwo). Zdradził mu też siedem słów w pradawnej mowie i przestrzegł go, by użył ich tylko w wielkiej potrzebie. Dał mu też swoje błogosławieństwo.

Eragon pochował Broma wraz z mieczem i laską w kamiennej krypcie z piaskowca. Kamienne ściany utworzyły czworokątną iglicę nad twarzą zmarłego. Chłopak umieścił następnie na kamieniu te słowa:

TU LEŻY BROM
Który był Smoczym Jeźdźcem
A dla mnie
Drugim ojcem.
Chwała jego imieniu.

Saphira zaś przemieniła piaskowiec w czysty diament, by grobowiec przetrwał wieki. Po śmierci Broma smoczyca wyjawiła Eragonowi, iż stary Jeździec zdradził jej kilka informacji m.in. jak odnaleźć Vardenów poprzez Dormnada oraz prawdy o jego rodzicach (te informacje wyjawiła jednak dopiero w Brisingrze.

Poprzednik Pozycja Następca
Morzan Uczeń Oromisa Eragon
Poprzednik Pozycja Następca
Rhunön Posiadacz Undbitra
Poprzednik Pozycja Następca
Brak Przywódca Vardenów Weldon
Poprzednik Pozycja Następca
Morzan Posiadacz Zar'roca Eragon


Vardeni
Vardeni.jpg

Przywódcy: BromWeldonDeynorAjihadNasuada
Du Vrangr Gata: BliźniacyTriannaCarn
Rada Starszych: Jörmundur Sabrae ElessariUmerthFalberd
Dowódcy: EragonRoranJörmundurMartland RudobrodyEdricSand

[[Plik:{{{Grafika2}}}|100x150px]]
Advertisement