FANDOM


Disambiguation Hasło Brisingr odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.
Jeśli szukasz innych znaczeń tego słowa, sprawdź Brisingr (ujednoznacznienie).

Przysięgi i hołdy... Próby wierności... Starcia wrogich sił...
- opis z okładki

Brisingr – trzeci tom cyklu Dziedzictwo autorstwa Christophera Paoliniego. Oryginalne wydanie ukazało się 20 września 2008 roku nakładem wydawnictwa Alfred A. Knopf, w Polsce 14 listopada 2008 roku książkę opublikowało MAG.

Cykl Dziedzictwo początkowo planowany był jako trylogia, Brisingr miał więc być jej ostatnim tomem. Jednak 30 października 2007 r. amerykańska prasa poinformowała, że Paolini nie przewidział, że trzeci tom będzie aż tak obszerny i dlatego zdecydował się wydać jeszcze jedną, czwartą, książkę.[1]

Podobnie jak w poprzednim tomie, oprócz przygód Eragona i jego smoczycy Saphiry, część rozdziałów Brisingra poświęcona jest całkowicie losom kuzyna Smoczego Jeźdźca, Rorana.

Alternatywny tytuł książki brzmi "Siedem Przysiąg Eragona Cieniobójcy i Saphiry Jasnołuskiej" (ang. The Seven Promises of Eragon Shadeslayer and Saphira Bjartskular; nieoficjalne polskie tłumaczenie).[2]

Fabuła

Streszczenie Brisingra znajdujące się w Dziedzictwie.

NA POCZĄTKU HISTORIA „BRISINGRA

Po Bitwie na Płonących równinach Eragon, Saphira i Roran udali się do mrocznej kamiennej wieży, Helgrindu, służącej za kryjówkę Ra'zacom. Zabili jednego z nich - i jego odrażających rodziców, Lethrblaki - i z jaskiń Helgrindu uwolnini Katrinę. A w jednej z cel Eragon odkrył ojca Katriny, ślepego i półżywego Eragon rozważał zabicie Sloana za jego zdradę, ale odrzucił ten pomysł. Zamiast tego uśpił go głęboko i powiadomił Rorana i Katrinę, że jej ojciec nie żyje. Następnie poprosił Saphirę, żeby zabrała oboje do Vardenów, on tymczasem zapoluje na ostatniego z Ra'zaców.

Już sam, Eragon zabił ostatniego Ra'zaca. Potem zabrał Sloana z Helgrindu i po długim namyśle odkrył prawdziwe imię rzeźnika w pradawnej mowie, języku mocy i magii. Zniewolił go też jego imieniem, nakazując rzeźnikowi, by przysiągł, że już nigdy nie zobaczy córki. Wówczas Eragon posłał go, by zamieszkał pośród elfów. Nie powiedział jednak rzeźnikowi, że jeśli odpokutuje za swą zdradę i morderstwo, elfy uzdrowią mu oczy.

Arya spotkała się z Eragonem w połowie drogi do Vardenów, razem powrócili pieszo przez ziemie wroga. U Vardenów Eragon dowiedział się, że królowa Islanzadi wysłała dwunastu elfickich magów dowodzonych przez elfa Blodhgarma, by strzegł jego i Saphiry. Następnie Eragon zdjął z dziewczynki tak wielką część klątwy, jaką zdołał, Elva jednak zachowała zdolność wyczuwania bólu innych, choć nie czuła już przymusu ratowania ich przed nieszczęściem.

Roran poślubił Katrinę, która nosiła w łonie dziecko. Po raz pierwszy od bardzo dawna Eragon czuł się szczęśliwy.

Wówczas Murtagh, Cierń i oddział ludzi Galbatorixa zaatakowali Vardenów. Z pomocą elfów Eragon i Saphira zdołali ich powstrzymać, lecz ani Eragon, ani Murtagh nie byli w stanie pokonać drugiego. Bitwa okazała się trudna, bo Galbatorix zaczarował swych żołnierzy tak, by nie czuli bólu, i Vardeni ponieśli ciężkie straty.

Po wszystkim Nasuada wysłała Eragona jako przedstawiciela Vardenów do krasnoludów na czas wyboru nowego króla. Eragon bardzo nie chciał wyjeżdżać, Saphira musiała bowiem zostać i chronić Vardenów. Posłuchał jednak.

Roran zaś służył u Vardenów i awansował w ich szeregach, okazał się bowiem bardzo zręcznym wojownikiem i dowódcą.

Podczas pobytu Eragona i krasnoludów siedmiu z nich próbowało go zabić. Śledztwo wykazało, że za atakami stał klan Az Sveldn rak Anhuin. Rada klanów trwała jednak dalej i krasnoludy wybrały następcą tronu Orika. Podczas koronacji do Eragona dołączyła Saphira i wypełniła przyrzeczenie, naprawiając ukochany gwieździsty szafir krasnoludów, który strzaskała podczas walki Eragona z Cieniem Durzą.

Wówczas Eragon i Saphira wrócili do Du Weldenvarden. Tam Oromis ujawnił mu prawdę o pochodzeniu Eragona: że nie był on wcale synem Morzana, lecz Broma, choć istotnie mieli z Murtaghiem tę samą matkę Selenę. Oromis i Glaedr wyjaśnili im także, czym są Eldunari, które smok może zechcieć wydalić za życia, choc musi to uczynić z wielką ostrożnością, bo ktokolwiek posiada Eldunari, może posłużyć się nim do zapanowania nad smokiem.

Podczas pobytu w puszczy Eragon zdecydował, że jest mu potrzebny miecz, który zastąpi Zar'roca. Pamiętny rady kotołaka Solembuma spotkanego podczas podróży z Bromem, udał się do myślącego drzewa Menoa w Du Weldenvarden. Przemówił do niego i drzewo zgodziło się oddać mu ukrytą pod korzeniami jasnostal, w zamian za dar, którego jednak nie nazwało.

Wtedy elfia kowalka Rhunon - która wykuła wszystkie miecze Jeźdźców - pracując z Eragonem, stworzyła dla niego nową klingę. Miecz był niebieski, Eragon nazwał go Brisingr - "Ogień". Za każdym razem, gdy wymawiał jego imię, ostrze stawało w płomieniach.

Glaedr powierzył swe serce serc Eragonowi i Saphirze, którzy razem powrócili do Vardenów. Tymczasem Glaedr i Oromis dołączyli do reszty swego ludu, przypuszczając od północy atak na Imperium.

Podczas oblężenia Feinster Eragon i Arya natknęli się na trzech wrogich magów, jeden z nich przerodził się w Cienia, Varaugha. Z pomocą Eragona, Arya zabiła nowego Cienia.

W tym czasie Oromis i Glaedr walczyli z Murtaghiem i Cierniem. Ale Galbatorix sięgnął ku nim i opanował umysł Murtagha. Posługując się jego rękami, powalił Oromisa, a Cierń zabił ciało Glaedra.

Choć zatem Vardeni odnieśli zwycięstwo pod Feinster, Eragon i Saphira opłakiwali utratę nauczyciela, Oromisa. Vardeni jednak nie ustawali w walce, maszerowali dalej, zbliżając się do Uru'baenu, w której na tronie zasiada Galbatorix, dumny, pewny siebie i gardzący innymi, do niego bowiem należała siła smoków.

Spis rozdziałów

 1. Wrota śmierci
 2. Przy ognisku
 3. Atak na Helgrind
 4. Rozstanie
 5. Jeździec i Ra'zac
 6. Błąkać się samotnie
 7. Próba Długich Noży
 8. Skrzydlate wieści
 9. Ucieczka i uniki
 10. Delikatna sprawa
 11. Krwawy Wilk
 12. Litości, Smoczy Jeźdźcze
 13. Cienie przeszłości
 14. Pośród wrzawy tłumu
 15. Odpowiedź dla króla
 16. Uczta z przyjaciółmi
 17. Krzyżujące się sagi
 18. Stare błędy
 19. Dar złota
 20. Potrzebny mi miecz!
 21. Nieproszeni goście
 22. Ogień na niebie
 23. Mąż i żona
 24. Szepty w nocy
 25. Rozkazy
 26. Przez wzgórza i góry
 27. Z miłości
 28. Kamienny las
 29. Śmiejący się umarli
 30. Krew na kamieniach
 31. Kwestia perspektywy
 32. Ucałuj mnie słodko
 33. Glûmra
 34. Rada klanów
 35. Niesubordynacja
 36. Wiadomość w lustrze
 37. Cztery uderzenia bębna
 38. Spotkanie
 39. Intronizacja
 40. Słowa mądrości
 41. Pręgierz
 42. W chmurach
 43. Pojedynek
 44. Genealogia
 45. Nieszczęśni kochankowie
 46. Dziedzictwo
 47. Dusze w kamieniu
 48. Ręce wojownika
 49. Drzewo życia
 50. Umysł nad metalem
 51. Jeździec w pełni
 52. Zarękawia i nagolenniki
 53. Pożegnania
 54. Lot
 55. Brisingr!
 56. Cień zguby
 57. Wschód słońca


Wydawnictwa w różnych krajach

 • Australia: Alfred A. Knopf
 • Brazylia: Editora Rocco
 • Bułgaria: Hermes Books
 • Czechy: Fragment Publishing House
 • Dania: Sesam
 • Finlandia: Tammi
 • Francja: Bayard Jeunesse
 • Hiszpania: Roca Editorial
 • Holandia: Publisher M
 • Indonezja: Gramedia Pustaka Utama
 • Japonia: Random House Japan
 • Kanada: Alfred A. Knopf
 • Latin America: Roca Editorial
 • Niemcy: Random House/Blanvalet (Bertelsmann)
 • Nowa Zelandia: Corgi/Random House
 • Polska: Mag Publishing House
 • Portugalia: Gailivro
 • Rumunia: Rao International Publishing Company
 • Serbia: Čarobna knjiga
 • Stany Zjednoczone: Alfred A. Knopf
 • Szwecja: Bonnier Carlsen
 • Wielka Brytania: Doubleday
 • Włochy: Fabbri Editors & Mondolibri


Dodatki

 • Podziękowania
 • O autorze

Wydania specjalne

Brisingr (wydanie deluxe)

Wydanie to ukazało się wyłącznie w wersji anglojęzycznej. Oprócz wymienionych wyżej dodatków, książka zawiera:

 • Powiększoną i odseparowaną od książki mapę Alagaësi;
 • Sceny usunięte z domyślnej wersji;
 • Przewodnik po runach krasnoludzkich;
 • Nowe ilustracje

Okładki

Przypisy

 1. Series will be expanded to include a fourth full-length novel
 2. Brisingr (book) - Inheriwiki

Zobacz też

Książki
Główny cykl

Eragon książka nowa Najstarszy książka nowa Brisingr książka nowa Dziedzictwo książka nowa

Inne książki

Widelec wiedzma i smok

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.