FANDOM


Wiki
Ten artykuł to tylko stub i wymaga rozbudowy bądź uporządkowania.
Wiki
Angela
Angela Book
Informacje
Rasa Człowiek
Płeć Kobieta
Wzrost Przeciętny
Kolor włosów Brązowe
Kolor oczu Nieznany
Polityka
Przynależność Vardeni
Inne
Pojawienie się Eragon

Najstarszy Brisingr Dziedzictwo tom 1 Dziedzictwo tom 2

Odtwórca w filmie Joss Stone


Angela − zielarka, która prowadziła kram z ziołami w Teirmie. Jest osobą niską, ma kręcone włosy oraz znacznie starsza niż wygląda. Jest postacią barwną i ekscentryczną. Przepowiedziała Eragonowi jego matce - Selenie przyszłość z kostek smoka. Jej towarzyszem jest kotołak, Solembum, z którym wyruszyła do Tronjheimu. Brała udział w bitwie o Farthen Dûr, posługując się niezwykłą bronią, hûthvírem. Przed bitwą na Płonących Równinach otruła żołnierzy dosypując im do jedzenia wilcze jagody i inne trujące zioła.

Opis

Wygląd

Angela to kobieta niskiego wzrostu o gęstych, kręconych włosach barwy brązowej, błyszczących oczach i dowcipie ostrym i osobliwym. Nieznany jest jej wiek, choć ona sama twierdzi, że jest starsza, niż na taką wygląda. W walce posługuje się Hûthvírnem, bronią o dwóch ostrzach umocowanych do drążka. Jest to broń kapłanów z klanu Dûrgrimst Quan. Zielarka swój egzemplarz wygrała od krasnoludzkiego kapłana w grze w zagadki. Na czas bitwy Angela przyodziewa groteskowo powyginaną zielono-czarną zbroję.

Osobowość

Angela jest niesamowicie tajemniczą osobą i zawsze znajduje się w miejscach, gdzie dochodzi do doniosłych wydarzeń. Jej wiedza na temat ziołolecznictwa jest olbrzymia. Przy jej pomocy wyleczyła plecy zarówno Eragona jak i Rorana. Potrafi wznosić potężne zapory mentalne.

Tytuły

  • Księżycożerna
Angela2

Angela w filmie

Historia

Historia Angeli jest niejasna. Wiadomo, że przez pewien czas przebywała w Du Weldenvarden, w elfickim mieście Ellesméra. Zielarka zna język urgali i pradawną mowę. Przez "wiele nieszczęśliwych" lat była uczennicą zdziwaczałego maga Tengi. Rozstali się jednak w gniewie.

Teirm

W Teirmie Angela założyła sklep z ziołami i innymi magicznymi przedmiotami, niedaleko domu Jeoda. Siedząc przed nim po raz pierwszy ujrzała Eragona, który zapytał ją o drogę do domu Jeoda. Chłopak odniósł wtedy wrażenie, iż rozmawia z wariatką. Ponowne spotkanie nastąpiło, gdy młody Jeździec przekroczył próg jej sklepu. Dostąpił zaszczytu rozmowy z Solembumem, przez co Angela postanowiła zaproponować chłopakowi przepowiedzenie przyszłości z kostek łapy smoka. Dotychczas ową propozycję złożyła jedynie Selenie (matce Eragona) i ślepemu żebrakowi. Eragon zgodził się.

osobny artykuł: Proroctwo Angeli

Pobyt z Vardenami

Angela jest bystra i zorientowała się, że armia urgali maszeruje na Tronjheim. Wraz ze swym kotołakiem udała się do Farthen Dûru, by być w centrum wydarzeń. Udało jej się uniknąć badania umysłu przy wejściu, ponieważ była częstym bywalcem w Tronjheimie i strażnicy się jej bali. W mieście-górze spotkała się z Eragonem i wymieniła wspomnieniami oraz udzieliła mu parę porad na przyszłość.

W czasie bitwy o Farthen Dûr uratowała Eragona przed śmiercią z ręki kulla. Zaś po starciu uleczyła w miarę swych możliwości poranione przez Durzę plecy chłopaka. Pożegnała się również z nim, gdy wyjeżdżał do krainy elfów.

Po przeprowadzce Vardenów do Surdy zaopiekowała się fatalnie pobłogosławioną przez Eragona Elvą. Wtedy została nieoficjalną doradczynią Nasuady. Angela na samym początku znajomości z Elvą zabezpieczyła się przed mocą dziewczynki. Dzięki temu nie wie ona co zielarkę trapi.

Przed bitwą na Płonących Równinach Angela spotkała Eragona i w ostrych słowach skrytykowała jego błogosławieństwo. Rzuciła wiele obelg, ale złagodniała, gdy Jeździec powiedział jej, że zdejmie przekleństwo. Przed starciem zakradła się w nocy do obozu Imperium i zatruła jedzenie stacjonujących w nim żołnierzy. Postępowanie to skrytykował Orik, ale dla Nasuady to była konieczność.

Po powrocie Eragona z Helgrindu Angela poprosiła go o pobłogosławienie dwójki tajemniczych kobiet. Przed błogosławieństwem przepowiedziała im przyszłość. Zielarka była też świadkiem próby zdjęcia przez Eragona przekleństwa rzuconego na Elvę. Po stwierdzeniu fiaska uderzyła Jeźdźca świadoma, że teraz będzie zmuszona nauczyć dziewczynę właściwego zachowania.

Ciekawostki

  • Jej imię pochodzi od imienia siostry autora sagi Dziedzictwo; jego siostra również nazywa się Angela.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.