FANDOM


Alagaesia

Alagaesia krajobraz

Map of Alagaesia

Główne
Powierzchnia Wiele tysięcy mil kwadratowych
Typ Kontynent
Mieszkańcy
Rasy

Elfy,Ludzie,Smoki,Krasnoludy, Urgale,Ra'zacowie

Znane Zwierzęta

Feldûnost,Kruk,Niedźwiedź,Orzeł

Ludzie

Eragon,Roran,Garrow,Jeod,Horst

Smoki

Saphira,Cierń,Shruikan,Glaedr

Elfy

Arya,Islanzadi,Oromis

Krasnoludy

Orik,Hrothgar

Miejsca
Góry

Góry Beorskie,Kościec

Miasta

Carvahall,Farthen Dûr,Ellesméra, Gil'ead,Uru'baen,Doru Araeba

Rzeki

Niedźwiedzi Ząb

Jiet

Jeziora

Jezioro Leona

Tudosten

Isenstar

Inne

Du Weldenvarden

Helgrind

Polityka
Ustrój Monarchia
Władca 

Galbatorix (poprzednik)

Nasuada (obecna władczyni)

Alagaësia - olbrzymi kontynent ze zróżnicowanym klimatem i rzeźbą terenu na którym dzieje się akcja Dziedzictwa. Zamieszkują go różne rasy: ludzie, elfy, krasnoludy, urgale i smoki. Krasnoludy i smoki są jedynymi rdzennymi mieszkańcami tych ziem. Elfy i urgale przypłynęły do Alagaësii z krainy zwanej Alalëą. Ludzie zaś z krainy leżącej na południowy-zachód od Gór Beorskich skąd przegnały ich wojny i choroby. Za ludźmi podążyli Ra'zacowie - humanoidy polujące na ludzi.

PołożenieEdytuj

Kraina ta położona jest po wschodniej stronie oceanu. Granice wyznaczają góry lub lasy, zaś w samym jej środku rozciąga się pustynia.

Geografia Edytuj

Na północnym zachodzie Alagaësii znajduje się wyspa Vroengard - dawna siedziba Jeźdźców. Zachód kontynentu oblewa gigantyczny ocean. Wzdłuż linii brzegowej biegnie łańcuch górski Kościec zamieszkany przez rasę urgali. Na dalekiej północy znajduje się kraina również zasiedlona przez urgale - dzika, chłodna i niebezpieczna. Bardziej na południe występuje Dolina Palancar z miastami Carvahall i Therinsford, a nieco bardziej na wschód placówka handlowa Ceunon. Na wschód od Ceunonu ciągnie się niezmierzona puszcza Du Weldenvarden zamieszkana przez Elfy. Znajdują się tam takie miasta jak: Osilon, Ellesméra, Kirtan, Sílthrim, Ceris i Nädindel.

Serce kontynentu zajmuje olbrzymia Pustynia Hadaracka. W jej centrum ulokowane są góry Du Fells Nangoroth, w których niegdyś gniazdowały dzikie smoki. Pustynię zamieszkują ją nieliczne grupy nomadów i handlarzy niewolników oraz Wędrowne Szczepy. Zachodnią granicę pustyni wytycza rzeka Ramr. Po jej drugiej stronie znajduje się kolejna wielka równina kończąca się dopiero u stóp Utgardu.

Wschód znanych ziem Alagaësii wytycza rzeka Edda. Południe zaś Góry Beorskie. Zamieszkują je krasnoludy. Ich miasta to: Tronjheim (stolica), Galfni, Tarnag, Buragh, Dalgon i Orthiad (opuszczone). Przykładami fauny są występujące tylko tam fanghury, nagry, beorny, shrrgi i feldûnosty.

Na zachód od Gór Beorskich znajduje się Surda - niepodległe Imperium państwo ludzi. Surdańskie miasta to: Aberon (stolica), Reavstone, Dauth, Cithrí i Petrovya.

HistoriaEdytuj

Na początku Alagaësia zamieszkiwana była jedynie przez smoki oraz Krasnolud, rasy pierwotne owych ziem. Ich stosunki nie były dobre, ale nie były też złe - były neutralne. Obie rasy nie miały ze sobą nic wspólnego. Nie interesowały się cudzymi sprawami - żyły własnym rytmem.

W końcu do Alagaësii zza morza przybyły na srebrnych statkach elfy. Nie była to ta sama rasa, co ówcześnie - jedli mięso i nie byli tak bardzo zżyci z natura. W ślad za nimi przybyły urgale - "niczym złaknione krwi kleszcze" (Brom). Elfy zamieszkały puszczę Du Weldenvarden. Ich stosunki ze smokami były gorsze - uważały je za zwykłe zwierzęta grasujące po lasach. Dawniej bowiem smoki żyły dziko.

Pewnego dnia pewien elfi młodzik zakradł się w lesie i upolował smoka. Był to prawdopodobnie największy błąd elfów. Smoki zwarły szeregi i postanowiły zemścić się na elfach. Doszło do krwawej wojny.

Du Fyrn Skulblaka, wojna elfów ze smokami, trwała pięć lat. Pochłonęła wiele ofiar, zarówno elfów, jak i smoków.

Właśnie wtedy doszło do rewolucyjnego wydarzenia. Młody elf o imieniu Eragon znalazł białe, porzucone smocze jajo. Postanowił zaopiekować się i wychować smoka, którego nazwał Bid'daum. Miesiącami żyli razem i w końcu postanowili objawić się światu. Powstanie pierwszego Smoczego Jeźdźca było wydarzeniem rewolucyjnym. Wojna zakończyła się przymierzem między rasami i rozpoczęciem ery Smoczych Jeźdźców. Wtedy też elfy zostały obdarzone magią i przez dziewięć lat pracowały nad odpowiednim zaklęciem, które spowodowałoby wieczne przymierze.

Od tej pory elfy i smoki żyły obok siebie. Powołano wielu Smoczych Jeźdźców. Nieśli pomoc potrzebującym, walczyli z wrogami i przekazywali mądrość następnym pokoleniom. Do elitarnego Zakonu Jeźdźców w późniejszych latach dołączyła także rasa ludzka.


PolitykaEdytuj

Imperium Edytuj

Imperium zajmuje ziemie od Doliny Palancar (włącznie) aż do granic Surdy. Jego wschodnią granicą jest Pustynia Hadaracka. Najważniejsze miasta to Urû'baen (stolica), Gil'ead, Teirm, Ceunon, Dras-Leona, Belatona, Feinster i Aroughs. Jedynym i niepodzielnym władcą Imperium jest Galbatorix - Jeździec renegat. Panuje od stu lat. Dawniej władał nim przy pomocy podobnym sobie Jeźdźców to jest Zaprzysiężonych, jednakże zginęli oni na różne sposoby. Począwszy od zamachów, a skończywszy na eksperymenty z magią. Sprzymierzeńcami Galbatorixa byli również Ra'zacowie. Przez pewien czas Imperium dysponowało dużymi siłami Urgali, których wodzowie zostali opętani przez cienia Durzę. Siły owe zostały rozbite w Bitwie o Farthen Dûr. Niedobitki zaś, w tym szczep Bolveg pod wodzą Nar Garzhvoga przyłączyły się do Vardenów.

Ustrój polityczny Edytuj

W Alagaësii istnieją trzy główne frakcje: Imperium, Vardeni i Surda. Oprócz tego po stronie Vardenów opowiadają się elfy i krasnoludy. Rebelianci i ich sprzymierzeńcy dążą do obalenia tyranii Galbatorixa i przywrócenia Królestwa Broddring.

Flora i faunaEdytuj

FloraEdytuj

Flora Alagaësii jest zróżnicowana, jednak większość roślin jest taka sama, jak w naszym świecie. Te charakterystyczne dla krainy Alagaësii mają magiczne właściwości. Jedynymi charakterystycznymi roślinami dla tej krainy są:

Zobacz więcej -> Flora

FaunaEdytuj

Podobnie jak w przypadku flory, Alagaësia ma tylko kilka charakterystycznych dla siebie zwierząt, najwięcej endemitów zawierają Góry Beorskie. Są tam: Feldûnost, wielka koza o nazwie nadanej przez Krasnoludy oraz Beorn, niedźwiedź jaskiniowy (nazwa została nadana przez elfy.

Istnieją także rozmawiające zwierzęta. Przykładem tego są same smoki, które oprócz tego, że posiadają zdolność mowy (przekazują ją myślami), są inteligentne i posługują się magią. Znany też jest kruk o imieniu Bladgen, którego ulubionym słowem jest wyrda! i który zadaje ludziom mnóstwo zagadek.

Zobacz więcej -> Stworzenia

Zobacz więcej -> Zwierzęta

MieszkańcyEdytuj

Krainę zamieszkują rozmaite rasy. Są to m.in. elfy, smoki, krasnoludy czy ludzie. Przybywały do Alagaësii w określonej kolejności.

Na początku kraj ten zamieszkiwały jedynie krasnoludy i smoki, jednak nie integrowały się wzajemnie. Żyły własnym rytmem życia. Później zza morza przybyły elfy, z tajemniczej krainy zwanej przez nie Alaleą, a w ślad za nimi urgale. To właśnie oni stali się przyczyną późniejszych bitew i wojen, które się w tamtych czasach rozgrywały.

Dopiero na sam koniec pojawili się ludzie.

-> zobacz:Smoki

-> zobacz Elfy

-> zobacz Krasnoludy

-> zobacz Ludzie

-> zobacz Kategoria:Smoki

-> zobacz Kategoria:Elfy

-> zobacz Kategoria:Krasnoludy

-> zobacz Kategoria:Ludzie, Kategoria:Mieszkańcy Carvahall

Zobacz więcej -> Rasy


Smoki w cyklu Dziedzictwo
Żyjące SaphiraCierńGlaedrFírnen
Martwe Bezimienny smokBid'DaumBeroanBriamEridorFundorGretiemHíradorIngotholdIormúngrJarnunvöskJuraLenoraMiremelOhen PotężnyOpheilaRoslarbSaphira IShruikanSmok MorzanaVanilorVervada

MiejscaEdytuj

Zapraszamy do zapoznania się z interaktywną mapą!

Du WeldenvardenMorze PółnocneMorze PółnocneTüdostenDu WeldenvardenDu WeldenvardenDu WeldenvardenAlagaësiaArdwenAroughsÂz RagniBeirlandBelatonaBullridgeCarvahallCerisCeunonCithríDalgonDaretDauthDolina PalancarDoru AraebaDras-LeonaEddaEldorEllesméraEoamFeinsterFlämFurnostGaenaGalfniGil'eadGóry BeorskieHedarthHelgrindÍlia FëonIlliumImperiumImperiumIsenstarOrthíadJezioro LeonaJietKirtanKościecKościecKuastaLithgowMelianNädindelNardaNíaNiedźwiedzi ZąbNinoraOceanOsilonParlimPetrøvyaPustynia HadarackaRamrReavstoneRekini ZąbRönaSílthrimSurdaTarnagTeirmTherinsfordToarkUdenUrû'baenUtgardVroengardWoadarkYazuacArchipelag beirlandzkiTronjheimKóstha-mérnaFarthen DûrAlagezja

W filmie Edytuj

Wiki Ten artykuł to tylko stub. Pomóż Dziedzictwo Wiki, rozbudowując go.


Alagaësia
Krainy Dolina PalancarDu WeldenvardenPustynia HadarackaPłonące RówninySzare Wrzosowisko
Ważne miasta CarvahallEllesméraTronjheimAberonTeirmIlireaUrû'baen
Wyspy VroengardRekini ZąbBeirlandNíaUdenParlimIllium
Rzeki i jeziora AnoraArdwenEddaIsenstarJezioro LeonaJietGaenaNiedźwiedzi ZąbNinoraRamrToarkTüdostenWoadark
Frakcje ImperiumSurdaVardeniElfyKrasnoludyUrgaleWędrowne SzczepySmoczy Jeźdźcy
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.